Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı
  • Yapılış Tarihi : 1908
  • Mimarlar : Otto Riter, Helmut Cuno
  • Yer : İstanbul

İstanbul’un Anadolu yakasında oluşturduğu estetik görüntüyle hafızalara kazınan ve bir dönem Anadolu’nun İstanbul’a açılan kapısı olan Haydarpaşa Garı, gar binaları arasında en görkemlisi ve en büyüğüdür. Anadolu-Bağdat-Hicaz Demiryollarının başlangıç noktası konumunda bulunan Haydarpaşa Garı, bu görevi icra etmek adına 1908’de hizmete girdi. İki Alman mimar Otto Riter ve Helmut Cuno’nın imzalarını taşıyan yapı, barok, Rönesans ve neoklasik mimariden esintiler taşısa da asıl olarak Alman ulusal mimarlığından beslenmektedir.

Bir kolu diğerinden biraz daha kısa olan “U” şeklinde bir plan  şemasına sahiptir. Beş katlı ve her katta bir koridor etrafına sıralanmış bürolar vardır. Köşe kulelerinde yuvarlak mekânlar bulunmaktadır. Kuzey cephesi yolcu peronlarının bulunduğu avlu kısmına, güney cephesi ise deniz tarafına bakar. Kuzey cephesi güney cephesine göre daha sade yapılan binanın, güney cephesindeki zemin katında yer alan büyük üç adet kapının üzerinde sepetkulpu kemerler, diğer küçük olanlar da ise yuvarlak kemerler kullanılmıştır. Yapının birinci kat pencerelerinde yuvarlak kemerli pencereler kullanılmış  ve üzerlerine üçgen alınlıklar konulmuştur. Üst katlarda ise etrafı söveli, basit dikdörtgen pencereler yapılmıştır. Çatı katında düzenlenen odalar ise çatıyı yırtan pencerelerle dışarı açılmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yonca Kösebay Erkan, Haydarpaşa Tren Garı: Bugün, Dün ve Yarın, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun