Havuzlu Asmazlar Konağı

Havuzlu Asmazlar Konağı
  • Önem : İçerisinde havuz bulunan ve Türkiye'de ilk defa otele dönüştürülen konak
  • Yer : Karabük, Safranbolu

18. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl başına uzanan Osmanlı kent dokusunu günümüze dek koruyan Safranbolu’nun ikonlaşmış evleri, Türk konut mimarlığının en özgün örneklerini sunmaktadır. Geleneksel Türk toplum yaşantısını günümüze aktaran Safranbolu evleri, görkemli çatıları nedeniyle “beş cepheli mimari eser” diye de nitelendirilmektedir. 2-3 katlı, 6-8 odalı, cumbalı, bol pencereli ve odalarının her ayrıntısı büyük bir ustalıkla oluşturulmuş bu yapılar, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda çoğunlukla birbirlerine bitişik olarak inşa edilmiştir. Üstün kaliteli ahşap ve taş işçilikleri, tavan ve duvar süslemeleriyle bir açık hava müzesi oluşturan bu evlere iki kanatlı büyük bir kapıyla giriliyor ve hayat adı verilen boşluğa ulaşılıyor. Hayattan, parmaklıklı veya kafesli merdivenle geniş bir çardağın yer aldığı ikinci kata çıkılıyor. Bazı evlerde ise ikinci katta, tam karşıda selamlık bulunuyor. Odaların üç tarafı, yerden 50-60 santim yüksekliğinde sedirlerle çevrilidir.

Karabük ili sınırları içerisinde yer alan klasik bir Safranbolu evinin en güzel örneklerinden Havuzlu Konak’ın ayırt edici özelliği ise eskiden selamlık odası, bugün restoran olarak kullanılan salonun ortasındaki havuzudur. Yaklaşık 1.50 metre derinliğinde ve tonlarca su alabilecek bu havuz yerden 50-60 santim kadar yüksekte bulunuyor. Türkiye’nin otele dönüştürülen ilk tarihi köşkü olan Havuzlu Konak, en iyi korunmuş ve en yetkin geleneksel Türk evlerine sahip Safranbolu’daki havuzlu örneklerden biri olarak benzersiz bir kültür mirası sunuyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun