Hattuşa Aslanlı Kapı

Hattuşa Aslanlı Kapı
  • Yer : Çorum
  • Yapıldığı Dönem : Hititler dönemi

Türkiye coğrafyasında bulunan önemli tarihi yerleşim alanlarından olan Hattuşa, Hitit devletinin eski çekirdek bölgesinin merkeziydi. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Hattuşa, ilk kez 1834 yılında Charles Texier tarafından keşfedilerek dünyaya tanıtıldıysa da bu kalıntılarla, daha önceden merkezinin Suriye’de olduğu sanılan Hitit Devleti arasında bağ kuran İngiliz bilim adamı Archibald Sayce olacaktır. 1978’den 1993’e dek Dr. Peter Neve başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları, 1994 yılından itibaren Dr. Jurgen Seeher tarafından üstlenildi. Hattuşa’nın Yukarı Şehir olarak bilinen ve yaklaşık 1 kilometreye yayılan eğimli bir araziden oluşan alanında, kentin güneyini çevreleyen sur üzerindeki beş kapıdan biri olan Aslan Kapı, güney surunun ucunda Kral Kapısı’nın karşısında yer almaktadır. Şehir surunun en güney ucunda ve kentin en yüksek noktasında ise Bastion ve Sfenksli Kapı yer alıyor.

Günümüzdeki kalıntılar itibariyle Hitit kabartmalarının en güzel örneklerini sunan kapı, Hitit İmparatorluğu’nun en görkemli dönemlerinde inşa edildi. Adını iki kenarındaki, birbirine taş bir kemerle bağlanan iki dikdörtgen formlu taş bloğa oyulmuş aslan kabartmaları yer alıyor. Kemerin üst kısmı günümüze ulaşamamış, iki kabartma ise sağdaki daha iyi korunmuş durumdadır. Kabartmaların ön kısmı özenli bir işçilik sergilerken yan tarafları işlenmemiştir. Birçok yapıtta kullanılan aslan figürünün Hititler için özel bir anlamı olduğu düşünülüyor. Burada da ağzı açık betimlenen aslanlar tehdit edici bir görünüm sergiliyor. Yapının biri ön tarafta, diğeri arkada olan iki ayrı çift kanatlı kapısının bulunduğu bilinmektedir. Bu kapıların her ikisinin de ağır ve ahşap olduğu, ama öndekinin bronz bir plakayla kaplı olduğu tahmin edilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun