Hasan Tahsin(Osman Nevres)

Hasan Tahsin(Osman Nevres)
  • Meslek : Yazar, gazeteci
  • Asıl Adı : Osman Nevres
  • Doğum : 1888 - Yunanistan-Selanik
  • Ölüm : 15 Mayıs 1919 -İzmir

İnsan haklarını savunarak emperyalizme karşı bayrak açan Osman Nevres ilköğrenimine Mustafa Kemal’in de okuduğu Şemsi Efendi okulunda başladı. Daha sonra, yine Selanik’deki Feyziye Mektebi’ne gitti. Osman Nevres, zeka ve çalışkanlığı ile mektebin müdürü Cavit Bey’in dikkatini çekti. Okulu tamamlayınca, ülke sorunlarıyla ilgilenmek, siyasetle uğraşmak hevesiyle İstanbul’a geldi. İstanbul yıllarında İttihat ve Terakki hükümeti ile çalıştı. Osman Nevres, İttihat ve Terakki’nin bursu yardımıyla Teşkilat- ı Mahsusa için Paris yolunu tuttu. Tahsin, Sorbonne’a direk olarak kabul edildiği için önce ‘Büyük Lui Lisesi’ne kaydoldu. Sorbonne Üniversitesi’nde, “siyaset bilimleri” eğitimi görmeye başladı. Eğitimi sırasında tüm Avrupa ülkelerini dolaştı. Balkan Savaşlarının bittiği tarihe kadar Avrupa’da bulunan Osman Nevres, Teşkilat-ı Mahsusa’nın kurulmasından sonra İstanbul’a geldi. Osman Nevres Buxton kardeşleri takip etme görevini aldığı zamana kadar İstanbul’da kaldı. Suikast görevi yeni kurulmuş olan Teşkilat-ı Mahsusa tarafından Osman Nevres’e verildi. Osman Nevres’e adı verilen daha çok ‘Silahçı Tahsin’ olarak bilinen gerçek Hasan Tahsin’de kendisi gibi Teşkilat-ı Mahsusa kadrosu içinde yer alan ve başlangıçta İttihat ve Terakki örgütü adına çalışmalarda bulunan bir kişi idi.

Hareketli ve çalkantılı bir hayat süren Hasan Tahsin suikast girişiminin ardından yakalandı. Uzun ve karışık bir yargılama süreci sonrasında gerçek kimliği deşifre olmadan Hasan Tahsin kimliğiyle yargılanarak hapis cezasına çarptırıldı.  Türk Ordusu’nun Bükreş’e girmesiyle birlikte serbest bırakılan Hasan Tahsin, buradan İsviçre’ye geçti. Burada bulunduğu süre içerisinde de yine Teşkilat-ı Mahsusa adına çalışmalarda bulundu. Çıkardığı Hukuk-u Beşer gazetesindeki makaleleriyle kamuoyunu aydınlatan yazılar yayınlarken aynı zamanda da gizli yeraltı çalışmalarını Hasan Tahsin kimliğiyle sürdürdü. 2 Mayıs 1919’da İngiltere Başbakanı Lloyd George, Fransa Başbakanı Clemenceau ve ABD Başkanı Wilson, İzmir’in işgali sorununu görüşmeye başladılar ve İzmir’in işgali konusunda karar alındı. Karar, Yunanlılar tarafından uygulamaya geçirildi. İzmir Valisine şehrin işgal edileceğine dair verilen notadan sonra, Maşatlıkta yapılan mitingde aradığı canlılığı bulamaması nedeniyle tek başına direnmeyi kafasına koyması, onun yaşamının nihai adımı oldu. İşgal kuvvetlerinin Konak Meydanı’na geldiği sırada Hasan Tahsin, tabancasını ateşleyerek elinde Yunan bayrağı taşıyan Yunanlı teğmeni vurdu. Ancak sonra kurşun yağmuruna tutularak kendisi de orada şehit düştü. Kısa ve renkli hayatı İzmir’de noktalandığında, Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımını yakan Hasan Tahsin 31 yaşındaydı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Günver Güneş, İlk Kurşun ve Hasan Tahsin, İzmir Kent Ansiklopedisi, 2013, c.1, sf.267-274

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun