Harry S. Truman

Harry S. Truman
  • Meslek : ABD Eski Başkanı
  • Doğum : 1884
  • Ölüm : 1972

Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Harry Truman Missourili bir politikacıydı. İlk dönemlerinde pek fazla tanınmayan Truman, Franklin D. Roosevelt’in ölümünün ardından devlet başkanı oldu. Kısa süre içerisinde tarih boyunca Amerikan başkanları tarafından karşılaşılan en ciddi sorunlarla yüz yüze geldi. Truman, II. Dünya Savaşı’nda olan ülkesini başkanlık sorumluluğunu üzerinde aldığında dünya adeta bir kaos sürecindeydi. Daha önce hiç dış politika tecrübesi olmaması onu ilk başlarda zorlasa da daha sonra geliştirdiği doktrin kırk yıl boyunca Amerikan dış politikasının temellerini teşkil etti.

Truman, Avrupa’nın yeniden yapılandırılması için Marshall Planı’nı yürürlüğe koydu. Aynı zamanda orduya Pasifik’te Japonlara karşı atom bombası kullanılması yetkisini verdi. 1945 yılının Ağustos ayında Japonya’ya atılan iki nükleer bomba yüz binlerce Japon sivilin hayatına mal oldu ve savaşın hızlı bir biçimde sonlanmasını mümkün kıldı. 1948 yılında çıkan bir kararla Afro Amerikalılar orduya alınmaya başlandı. Truman aynı yıl tekrardan başkan seçildi. İkinci dönemine Kore Savaşı damga vurdu. Komünizmin yayılmasına karşı durma planı doğrultusunda ABD 1950 yılında güçlerini Güney Kore’ye gönderdi. Ülkeyi Kuzeyden gelen komünist dalgadan koruma niyetindeydi. İki yıl sonra işler sarpa sarmaya ve Truman popülerliğini yitirmeye başladı. 1953 yılında görevden ayrıldığında o döneme akdar başkanlar arasında kaydedilmiş en düşük popülerlik seviyesine sahipti. Yirmi yıl sonra öldüğünde seksen yaşındaydı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun