Halikarnas Balıkçısı

Halikarnas Balıkçısı
  • Doğum : 17 Nisan 1886 - Girit
  • Ölümü : 13 Ekim 1973 - İzmir
  • Meslek : Ressam, şair, gazeteci, roman ve hikaye yazarı

Girit doğumlu ünlü roman ve hikâye yazarı Halikarnas Balıkçısı'nın asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı'dır.

Eğitim Hayatı ve Meslek Hayatı

Babası Girit ve Atina'da sefirlik ve valilik yapan Mehmet Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmet Hanım; amcası II. Abdülhamit devri sadrazamı Cevat Şakir Paşa, dedesi Şurayı Askeri Dairesi Reisi Miralay Mustafa Asım Bey'dir. Kendisine, birden fazla evliliği olmasına rağmen çocuğu olmayan amcasının adı verilmiştir.

Ailenin 6 çocuğu arasında en büyük çocuk olan Cevat Şakir gibi ailenin tamamı da sanat alanında yetenekliydi. Aile fertleri arasında seramik, gravür, resim gibi dallarda üne kavuşmuş fertler bulunuyor.

Cevat Şakir, çocukluk hayatının ilk yıllarını babası Şakir Paşa’nın elçi olarak bulunduğu Atina’da geçirdi. İlköğrenimini Büyükada'da, orta ve liseyi 1907'de Robert Kolej'de tamamladı. İlk yazısı İkdam gazetesinde yayımlandı, bu yazı aslı İngilizce olan bir çeviriydi. Denizcilik alanında devam etmek istemesine karşın ailesinin isteği üzerine Oxford’a Yeni Çağlar Tarih alanında okumak için gönderildi ve orada bir evlilik yaptı aynı zamanda resim alanında da eğitim gördü.

1914 yılında Türkiye'ye geri dönen Cevat Şakir kalemini kullanmaya başlar. Bu yıllarda Resimli Ay, İnci, Resimli Hafta, Diken, Resimli Gazete gibi önemli dergilerde karikatür, resim gibi sanatsal aktivitelerini yayımlamakta iken bir yandan da öyküler yazmakta ve çeviriler yayımlamaktadır. Aile, 1914 yılında maddi sıkıntı içine girmiş ve babası Mehmet Şakir Paşa Afyon’daki Kabaağaçlı çiftliğine yerleşmişti. Babasının çiftlikte bir tartışma anında Cevat Şakir’in silahından çıkan kurşunla vurulması üzerine Cevat Şakir cinayet iddiasıyla yargılandı ve 15 yıl kürek cezasına çarptırıldı. Cezasının yedi yılını çektikten sonra baş gösteren verem hastalığından ötürü tahliye edildi. 1925 yılına kadar geçimini haftalık dergilerde tercümeler, yazılar yayınlayarak, resim ve yeni tarz tezhipler yaparak, karikatür yaparak, karikatür çizerek ve renkli dergi kapakları hazırlayarak temin etti. Türk basınında kapakçılığın gelişmesinde katkısı vardır. Yine bu yıllarda Halikarnas Balıkçısı “Resimli Hafta” adlı dergide “”Hapishanede İdama Mahkûm Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler?”” başlıklı nesir yazısında, asker kaçaklarının yargılanmadan kurşuna dizildiklerini anlatmıştır. Hüseyin Kenan imzası ile yayınlanan bu yazı neticesinde Halikarnas Balıkçısı, İstanbul İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanır. Mahkeme başkanı tarafından usta yazara idam kararı verilmeye çalışılır ancak mahkemeden Bodrum’a sürgün cezası çıkar. Bir buçuk yıl burada sürgünde kalan Cevat Şakir Kabaağaçlı, cezasının diğer yarısını ise İstanbul’da nihayete erdirir. Ancak Bodrum’da yaşadığı bir buçuk yıllık sürgün yaşamı onu Bodrum’a bağlamaya yetecektir.

İstanbul’da sürgün cezasını tamamlayan Halikarnas Balıkçısı tutkunu olduğu denize de yakın olacağı ve doğasına, insanına büyük bir sevgi beslediği Bodrum’a yerleşir. Burada oldukça farklı bir yaşam sürmeye başlayan Cevat Şakir Kabaağaçlı, balıkçılık gibi muhtelif işlerde çalışmaya başlar. Bir yandan da kalemini kullanan usta yazar, birçok önemli eserini burada kaleme alır. 25 yıl boyunca Bodrum’da yaşayan usta yazar, üç adet evlilik yapmıştır. Söz konusu evliliklerinden olan çocuklarının eğitimi için Bodrum’dan ayrılmak zorunda kalan aile, İzmir’e taşınır. Cevat Şakir Kabaağaçlı, burada bir yandan kalemini kullanmaya bir yandan da turist rehberliği yaparak geçimini sağlar. Usta yazar, İzmir’de yaşadığı günler sırasında 13 Ekim 1973 tarihinde yakalandığı kemik kanserinden dolayı yaşama veda eder. Denize olan tutkusu ve Bodrum’a olan hayranlığı ile Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’un antik çağdaki adı olan Halikarnas’ı kendisine mahlas olarak seçmiş ve mezarının burada olmasını istemiştir. Usta yazarın bu arzusu Bodrum’da bir tepeye gömülerek yerine getirilmiştir.

Sanat Hayatı

1926 yılından itibaren yazmaya ağırlık verdiği deniz hikâyeleri ile tanınmıştır Halikarnas Balıkçısı. İçinde yaşadığı, en küçük ayrıntılarına kadar bildiği hür ve asi denizi, kaderleri denizin elinde olan balıkçıları, dalgıçları, sünger avcılarını ve gemileri zengin bir terim ve mitoloji hazinesinden güçlenerek, denize karşı sonsuz bir hayranlıktan gelen şiirli, yer yer aksayan, ama sürükleyip götüren bir anlatımla hikâye ve romana geçirdi. Kültür Bakanlığı tarafından yüze yakın çevirisi bulunan usta yazara Devlet Kültür Armağanı 1971 yılında verilmiştir. Zengin yazma tekniği ve fikirleri ile usta yazar kendisinden sonra gelen birçok yazarı, aydını etkilemiştir. Romanları, öyküleri, çocuk kitapları, denemeleri, çevirileri ve İngiliz diliyle kaleme adlığı eserleri ile Halikarnas Balıkçısı, dev bir miras bırakmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Halikarnas, Balıkçısı (1980). Merhaba Anadolu. Bilgi Yayınevi. ss. Sayfa 7

Yalı kavak Belediyesi Halikarnas Balıkçısı 115 Yaşında

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun