Haldun Taner

Haldun Taner
  • Doğum : 16 Mart 1915/İstanbul
  • Ölümü : 7 Mayıs 1986/İstanbul
  • Meslek : Öykü yazarı, tiyatro yazarı, kabare yazarı, gazeteci, öğretim üyesi

1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Haldun Taner Cumhuriyet Dönemi’nin önde gelen yazarlarındandır. Türkiye’de epik tiyatro ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür. Gürcü asıllı olan Haldun Taner’in babası son Osmanlı Mebusan Meclisi azası Ahmet Selahaddin Beydir. Ahmet Selahaddin Bey İstanbul’un İşgalinden sonra yazıları dersleri ve konuşmaları ile bağımsızlık mücadelesini desteklemiştir. 5 yaşında iken babasını kaybeden Haldun Taner annesi ile birlikte büyükbabasının evinde yaşamıştır.

Eğitim Hayatı 

1935 yılında Mekteb-i Sultani’nin (Galatasaray Lisesi) orta kısmına vatani hizmetini yerine getirirken şehit olanların çocuklarına tanınan haklardan yararlanarak kaydolmuştur. Mezun olduktan sonra devlet tarafından eğitim görmek üzere Almanya’ya Heidelberg Üniversitesi’ne gönderilmiştir. Sosyal bilgiler alanında eğitim alırken 1938 yılında geçirdiği ağır tiberküloz nedeniyle eğitimini yarıda bırakıp yurda döndü ve Erenköy Sanatoryumu’nda  1938’den başlayarak 4 yıl tedavi gördü.

1950 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Filolojisi bölümünden mezun oldu ve üniversitenin sanat tarihi kürsüsüne asistan olarak atandı. 

Çalışma Hayatı

Edebiyata gençlik yıllarında kaleme aldığı skeçlerle başlayan Taner ilk öyküsünü 1946 yılında yedigün dergisinde yayınladı. 1953 yılında İstanbulda düzenlenen bir öykü yarışmasında Şişhaneye Yağmur Yağıyordu adlı öyküsüyle birinci oldu. 1956 yılında Varlık dergisinin yaptığı bir araştırmada yılın en beğenilen öykücüsü seçildi.

Asistanlıktan ayrılıp tiyatro bilimi eğitimi almak için Viyana’ya gitti. 1955-1957 yılları arasında Max Reinhardt Tiyatro Akademisi’nde öğrenim gördü. Eğitimi devam ederken burada bazı tiyatrolarda reji asistanı olarak çalıştı. 1957 yılında yurda dönüş yaparak  İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde edebiyat ve sanat tarihi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde tiyatro tarihi okuttu. 1952 de yazmaya başladığı Tercüman gazetesinde 1960 yılına kadar köşe yazarlığı yaptı.

Türk Tiyatrosu’ndaki ilk epik tiyatro örneği olan ve daha sonra Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da aktarılacak olan  "Keşanlı Ali Destanı" adlı oyunu ile dünya çapında tanındı. Bu oyun yurtdışında Almanya, İngiltere, Çekoslovakya, eski Yugoslavya'nın çeşitli kentlerinde oynandı. Epik tiyatro ve kabare türünde verdiği eserler alanlarında birer klasik oldu. Daha sonraki dönemlerde konularını güncel olaylardan alan siyasal-sosyal taşlamaların ağır bastığı oyunlar yazdı. Eserlerini yalın , sade ve akıcı bir dille kaleme almıştır.

Devekuşu Kabare'yi, Bizim Tiyatro'yu, Tef Kabare Tiyatrosu'nu kurdu. 1973 yılından sonra fıkralarını milliyet gazetesinde yazmaya başladı. Yedigün, Ülkü, Yücel, Varlık, Küçük Dergi, Yeni İnsan dergilerinde de yazılar ve öykülerini yayınladı. Deve kuşuna mektuplar başlığı altında yazdığı ve güncel olayları değerlendirdiği köşe yazılarında yaşadığı dönemin edebi hayatını anlattı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünde ve Edebiyat Fakültesinde, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde edebiyat, sanat tarihi ve tiyatro dersleri veren Haldun Taner, 7 mayıs 1986 yılında hayatını kaybetti.

Adı Kadıköydeki İstanbul Şehir Tiyatroları sahnesine verildi ve Milliyet gazetesi de Haldun Taner anısına 1987’den beri her yıl Haldun Taner öykü ödüllerini düzenlemektedir. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

 Muzaffer KIR (2013). "Equivalence Questions of Irony and Humor in Haldun Taner’s Literary Works Translated into Georgian Language (“It was raining in Shishane”, “One Minute to Twelve”,“Two Neighbors”, “Binocular”)" (PDF). IBSU Journal in Humanities 2 (2): 41.

 Miyasoğlu, Mustafa, Haldun Taner, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Büyükleri Dizisi No.98, Ankara: Başbakanlık Matbaası, 1988

 "Kendi Dilinden Haldun Taner".- Renk Gazetesi (Milliyet Gazetesi'nin İIavesi), 26 Mart 1984.

 Yüksel, Ayşegül. Haldun Taner Tiyatrosu, Ankara: Bilgi Yayınevi, 1986.

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun