Hakkı Dursun Yıldız

Hakkı Dursun Yıldız
  • Meslek : Akademisyen, Türk-İslam tarihçisi
  • Doğum : 1937 - Artvin
  • Ölüm : 23 Ekim 1992 -İstanbul

Türk-İslam tarihçisi ve Marmara Üniversitesi eski rektörü olan Hakkı Dursun Yıldız Artvin’in Şavşat ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu köyünde tamamlayan Yıldız, Artvin’de lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Mezun olduğu yıl yine kendi okulunda Ortaçağ Kürsüsü’ne asistan olarak tayin edilen Yıldız, Mu’tasım Devrinde Abbâsi İmparatorluğı:833-842 adlı teziyle doktor unvanını elde etti. Akademik kariyerinin basamaklarını adım adım çıkan Yıldız, Sâmerrâ Devrinin Sonuna Kadar İslâm Devletinde Türkler isimli çalışmasıyla doçent, Azerbaycan’da Hüküm Sürmüş Bir Türk Hânedanı: Sâc-Oğulları adlı çalışmasıyla da profesör unvanını elde etti. 1982 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne kurucu dekan olarak tayin edildi. 1992 yılında ise aynı üniversitede rektör olarak görev yaptı. Ancak sağlık sorunları onun bu görevi yapmasına yalnız 2 ay müsaade etti. Vefatının gerçekleşmesinin ardından Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde yapılan törenin ve İlâhiyat Fakültesi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Ömrünü akademiye adayan Hakkı Dursun Yıldız hayatı boyunca araştırmalarda bulunduğu Türk-İslam çalışmalarını akademi dışında da sürdürdü. Türk Tarih Kurumu ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün asli üyelerinden olan Yıldız, Türk Arap İncelemeleri Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. Dini ve milli değerlere önem veren Yıldız, Türk araştırmalarının devletin ve milletim bekası açısından hayati bir öneme sahip olduğunu düşündüğü için, pek çok genci etrafında toplayarak kendi bilinciyle akademiye kazandırdı. Akademik yönüyle birlikte yönetici vasfını da layıkıyla taşıyan Yıldız, bu yönüyle de çevresine örnek olmuş, yaptığı projelerdeki zorluklardan korkmamış ve başarı odaklı hareket etmiştir.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Fahamettin Başar, Hakkı Dursun Yıldız, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2013, cilt.43, sf.539-540

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun