Hadrian

Hadrian
  • Önem : Roma İmparatorluğu'na en parlak dönemlerinden birini yaşatan kral
  • Doğum : 76
  • Ölüm : 138

Antik Roma tarihindeki en başarılı imparatorlardan biri olan Hadrian, yirmi bir yıllık iktidarı döneminde büyük askeri başarılar kazandı ve Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını alabildiğine genişletti. Onun dönemi göreli bir barış ve refah dönemiydi. Hadrian sanatçılara büyük bir destek verdi. Mimari tarihte bugün için dahi bir dönüm noktası olarak görülen Roma Pantheonu’nun inşasında önemli katkıları oldu. O zamanlar bir Roma eyaleti olan İspanya’da doğan Hadrian bir senatörün oğluydu. Babası 85 yılında Hadrian 10 yaşındayken öldü. Hadrian geleceğin imparatoru Trajan tarafından yetiştirildi. Çeşitli imparatorluk görevlerinde bulundu. Almanya, Suriye ve günümüz Romanya’sında bulunan Dacia’da savaşlara katıldı. Trajan tarafından Roma İmparatorluğu varisi olarak ilan edildi.

Veliaht imparator Hadrian eyalet savaşları sırasında imparatorluğun zayıfladığını kendi gözleriyle görme şansı elde etti. İmparator olur olmaz savunulmaz olarak gördüğü yerleri terk etti ve kalan yerlerin savunmasını güçlendirdi. Roma’da ise daha önce yangından hasar gören eski bir tapınağın yerine Roma tanrılarına adanmış büyük ve kubbeli bir tapınak olan Pantheon’un yeniden inşasına katkı sağladı. Hadrian aynı zamanda imparatorluk sınırlarında yaşayan Romalı olmayan halklarla ilgilendi ve onlara hoşgörü gösterdi. Hadrian’ın yönetimi sırasındaki dönem büyük ölçüde barış içerisinde geçti. Diğer taraftan 135 yılında Yahudi isyanını bastıran büyük bir tiran olarak anılmaktadır. İsyanın bastırılması için binlerce Yahudi öldürttü. Harian 138 yılında öldü ve yerine evlatlık oğlu Antoninus Pius geçti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun