Guy Fawkes

  • Önem : İngiltere parlamentosunu bombalamayı amaçlayan ve bu yönüyle tarihe geçen Katolik
  • Doğum : 1570
  • Ölüm : 1606

1605 yılında İngiltere Parlementosu’nu bombalamayı amaçlayan başarısız bir planın arkasındaki isim Guy Fawkes, ülke tarihinin en karanlık figürlerinden biri olarak tanınmaktadır. Eğer planı başarıya ulaşsaydı, kralı, bakanları ve mebusların büyük bölümünü öldürmeyi planlıyordu. Yakalandığı tarih olan 5 Kasım, İngiltere’de halen Guy Fawkes günü olarak kutlanmaktadır. York’ta doğan Fawkes on altı yaşındayken Katolik oldu. Fransa ve Hollanda ile olan din savaşlarına katılmak iççin 1593 yılında Kıta Avrupası’na gitti. Hollanda’dayken sürgüne gönderildi ve İngiliz Katoliklerle tanıştı. Onlarla birlikte oluşturacağı grup, daha sonra birlikte planlayacakları komplonun baş mimarı olacaktı.

Bir Katolik olan Fawkes, kendi inancına dönük baskı yasalarını protesto etmek için bu planı yapmıştı. Komplonun ortaya çıkması ise zaten çeşitli cezalara ve ayrımcı yasalara tabi olan İngiliz Katoliklerinin durumunun daha da kötüleşmesine neden oldu. “Guy Fawkes Günü” bile başlangıçta Katolik karşıtı bir etkinlik olarak ortaya çıkmıştı. Fawkes, sahip olduğu askeri deneyimin sayesinde komployu yönetmek için gruba seçildi. Komplocular parlamento binasının yanında ev kiraladılar. Parlamentonun açılış seromonisi sırasında saldırmayı planlıyorlardı. Bu sırada bütün hükümet üyeleri bir arada olacaktı. Komploculardan biri Katolik arkadaşı olan Lord Monteagle’yi seremoniye katılmaması için uyarında komplo ortaya çıktı. Lord hükümete ihbarda bulundu ve bir haftada Fawkes barut zulasının başında beklerken yakayı ele verdi. Bir günlük yargılamanın ardından diğer komplocularla birlikte asıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun