Guy de Maupassant

Guy de Maupassant
  • Doğum : 5 Ağustos 1850/Fransa
  • Ölümü : 6 Temmuz 1893/Paris/Fransa
  • Meslek : Romancı, kısa öykü yazarı
  • Başlıca Eserleri : Boule de Suif, Pierre ve Jean, Bel-Ami, Bir Hayat

Dünyaca ünlü yazarlardan Shakespeare’i oldukça fazla okumuş bir annenin oğlu olan Guy de Maupassant annesinin derin edebiyat kültüründen çokça etkilendi. İlköğretim çağında gittiği dini okuldan atılması onda dine karşı olumsuz bir intiba oluşmasına sebep oldu. Dine karşı bu olumsuzluk hali daha sonra yazacağı tüm eserlerine yansıdı. Edebiyatın hayatındaki ilk izlerine lise yıllarında rastlanan Guy, okulda çeşitli piyeslere, şiir müsabakalarına katıldı. Liseyi tamamladıktan hemen sonra 1870 yılında patlak veren Fransa-Prusya savaşına gönüllü olarak katıldı. Savaşın ardından Paris’e yerleşti ve buradaki Denizcilik Bakanlığı’nda on yıl çalıştı. Paris'te sıradan bir memur hayatı sürerken bu hayattan sıkılarak işinden ayrıldı ve hayatını tamamen edebiyata yöneltti.

Edebiyata olan ilgisi annesi aracılığı ile olsa da edebiyat dünyasına girmesine asıl vesile olan kişi Gustave Flaubert idi. Flaubert onun danışmanı, yol göstericisi ve gazeteciliğe girmesini sağlayan kişi oldu.  Bu yıllar da Maupassant dönemin ünlü edebiyatçılarından olan  İvan Turgenyev ve Emile Zola başta olmak üzere birçok realist ve natüralist yazarla tanıştı. Gazetecilikte ilerleyen Maupassant gazetelere makale yazdı. Başlarda şiirle ilgilenmesine rağmen Flaubert onun roman ve öyküye yönelmesi gerektiğini söylemesiyle birlikte şiiri bıraktı, roman ve öykü yazmaya başladı. Boş kaldığı zamanlarda küçük öykü ve romanlar yazan Guy ilk başyapıtı olan  Boule de Suif’i yayınladı. Bu eseri Emile Zola tarafından toplanan birçok natüralistin bir arada bulunduğu bir toplantıda büyük ilgi gördü. En verimli yılları olan 1880-1891 yılları arasında yılda iki hatta dört kitap yayınlayacak kadar kendisini geliştirdi. Eserleri kısa sürede birçok baskı yaptı.Bu en parlak döneminin ardından başlayan ölüm korkusu ve yalnız kalma isteği sonucunda Paris de birkaç kez intihar girişiminde bulundu Çocukken geçirdiği sifilis hastalığının etkisi ile aklını yitirdi ve hayatını kaybetti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Henri Troyat, “Guy de Maupassant Fransız Edebiyatının Özgür Tayı” Hece Yayınları

Ali Büyükaslan, “Bilişim Teknolojilerinden1 Yararlanarak Maupassant Öyküleri Üzerine Tematik Bir Çalışma”

 

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun