Gottfried Leibniz

Gottfried Leibniz
  • Meslek : Modern matematiğin kurucularından, filozof, teolog
  • Doğum : 1646
  • Ölüm : 1716

Filozofların sık sık takındığı kötümser davranışların aksine mevcut dünyayı mümkün olanın en iyisi olarak tanımlayan Alman rasyonalist teolog, matematikçi ve filozof Gottfried Wilhelhm Leibniz, Almanya’nın Leipzing şehrinde dünyaya geldi. Çocukken kendi kendine Latince ve Yunanca öğrendi. 1667 yılında bir Alman üniversitesi tarafından kendisine teklif edilen profesörlüğü reddetti. Hanover’ın güçlü dükleri için saray tarihçisi, diplomat ve bilimsel danışmak olarak çalıştı. Öğrenme yeteneği çok geniş olduğu için arkadaşları ona “Evrensel Dahi” adını taktı. Leibniz İngiliz fizikçi Isaac Newton’dan bağımsız olarak modern matematiği keşfetti. Bir diplomat olarak Leibniz Avrupa’yı gezme şansına sahipti. Paris, Londra, İtalya ve Hollanda’ya gitti.

Felsefi çalışmalarını 1680’lerde yayınlamaya başlayan Leibniz, Baruch Spinoza’dan etkilendi. Onun iyimser argümanının arkasındaki mantık ise oldukça basitti. Her şeye kadir bir Tanrı’nın dünyayı yaratırken önünde sınırsız seçenek vardı. Tanrı her şeye kadir olduğu için şüphesiz ki en iyi seçimi yaptı. Leibniz, Tanrı tarafından yaratılan bu dünyanın kusursuz olmadığını kabul etmektedir. Buna karşılık onun önündeki seçeneklerin en iyisiydi. Yaşadığı dönemin sonlarına doğru gözden düşen Leibniz, günümüzde ise matematik tarihinde önemli bir şahsiyet olarak kabul edilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun