Gönenli Mehmet Efendi

Gönenli Mehmet Efendi
  • Doğum : 1903-Gönen-Balıkesir
  • Ölüm : 2 Ocak 1991-İstanbul
  • Meslek : Alim, imam, mutasavvıf

Gönenli Mehmet Efendi, Türk din alimi ve mutasavvıf. Asıl adı Mehmet Öğütçü'dür. Sultanahmet Camii İmam-Hatiplik görevinden 1982 yılında emekli olmuştur.

Hayatı

1901 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğmuştur. 2 Ocak 1991 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. İlkokul tahsilini ve hafızlığını köyünde tamamlamıştır. Babası Osman Efendi çiftçi olmasına rağmen, İslami ilimlere ve İslam alimlerine çok düşkündür. Oğlu Mehmed’i ilk tahsilini tamamlar tamamlamaz hemen İstanbul’a göndermiştir. Gönenli Mehmed Efendinin icazetnamesindeki kayıtlara göre 1920’li yıllarda İstanbul’a geldiği anlaşılmaktadır. Fatih Camii dersiamlarından Serezli Ahmed Şükrü Efendi'den Kur’an-ı Kerim kıraat ve tecvit ilmi öğretimini usulüne uygun olarak öğrenmiştir. 1925 yılında “Takrib” seviyesinde icâzetnâmesini almıştır. 1924 yılında medreseler kapatılınca 1925 yılında imam-hatip mektebine girmiştir. 1927 yılında aynı mektepten de mezun olmuştur.

Gönenli Mehmed Efendi, 1930 yılında Gönen Merkez Camii İmam-Hatipliğine başlamıştır. Bir müddet sonra askerlik görevini yapmak üzere Gönen’den ayrılarak, İstanbul Taşkışla’da askerliğine başlamış ve aynı yerde bitirmiştir. Gönenli Hoca Efendi, askerlik görevini bitirdikten sonra, tekrar memleketi Gönen’e geri dönmemiştir. İmam-Hatiplik görevini İstanbul’da devam etmiştir. Burada sırasıyla; Fatih Hacı Bayram Kaftani, Dülgerzade, Hacı Hasan ve Sultanahmet camilerinde görev yapmıştır. 90 yıllık ömrünü ilme, İslama ve Kur’an-ı Kerime adayan Hoca Efendi, din eğitimi gören öğrencilere elinden geldiği kadar yardım etmiş, onlara burs vermiştir. Gönenli Mehmed Efendi; 2 Ocak 1991 Çarşamba günü yaptığı hizmetlerle anılmak üzere hayatını kaybetmiştir. Mezarı Edirnekapı kabristanlığındadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun