Golda Meir

Golda Meir
  • Meslek : İsrail Eski Başbakanı
  • Doğum : 1898
  • Ölüm : 1978

İsrail’in kurucularından ve İsrailin ilk kadın başbakanı olan Golda Meir Ukrayna’da dünyaya geldi. Ailesi 1906 yılında yoksulluktan ve anti semitimizden kurtulmak için ABD’ye gitti ve Milwakuee’ye yerleşti. Burada İngilizce öğrendi ve ailesinin bir bakkal dükkanı açmasına yardımcı oldu. Lisede Siyonist bir gençlik organizasyonuna katıldı. 1921’de Filistin’e gitti. Filistin’e gittikten sonra bir kolektif çiftlikte çalışmaya başladı. Daha sonra emek konsilinde görev aldı. ABD ve Avrupa’yı gezerek Yahudi yerleşimciler yararına ve Siyonizm davası adına yardım topladı.

II. Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı, Yahudi devletinin kuruluş sürecini hızlandırdı. 1948 yılında İsrail bağımsızlığını ilan etti. Meir, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi’nin yirmi beş imzacısı arasındaydı. Yeni ulusun ilk pasaportunu aldı. 1949 yılında İsrail meclisi Knesset’e üye seçildi. 1956 ve 1966 yılları arasında dış işleri bakanlığı yaptı. Daha sonra sağlık nedenlerinden dolayı emekli oldu. 1966 yılında Mapai Partisi’nin sekreteri olarak politikaya geri döndü. 1969 yılında ölen başbakan Levi Eshkol’un yerine geçti. Meir’in görev süresinde en önemli mesele İsrail ve Arap komşuları arasındaki sorunlardı. Kara Eylül Filistin Örgütü tarafından İsrail’in Olimpiyat atletlerine yapılan saldırı önemli bir sorun olarak ortaya çıktı. Meir’in Yom Kippur Savaşı’ndaki rolü eleştiri konusu oldu. İsrail, Arap saldırısına hazırlıksız yakalandı. Buna rağmen, Mısır ve Suriye ordularını üç hafta içinde yenmeyi başardı. Meir sonraki yıl savaştaki performansına ilişkin tartışmaların ardından emekli oldu. Seksen yaşındayken öldü. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun