Giuseppe Garibaldi

  • Önem : İtalya’nın birliği ve bağımsızlığı için verilen savaşa liderlik etmiş kişi
  • Doğum : 1807
  • Ölüm : 1882

Milyonlarca İtalyan için karizmatik bir kahraman olan Giuseppe Garilbaldi İtalya’nın birliği ve bağımsızlığı için verilen savaşa liderlik etmiş önemli bir isimdir. Askeri zekası, ateşli yurtseverliği ve taraftarlarının giydiği kırmızı kıyafetler ile tanınan Garilbaldi milliyetçiliğin sembolü haline geldi. İtalyan lider ironik bir şekilde Fransa’da doğdu. Gençliğini İtalyanca konuşan büyük bir nüfus barındıran Fransa’nın sahil şehri Nice’de geçirdi. Henüz delikanlıyken denizci bir tüccar oldu. Denizde İtalyan devrimcileri ile tanışan Garilbaldi yasadışı Genç İtalya Hareketi’ne katıldı. 1830’larda bu topluluk İtalyan birliği için çalışan yeraltı faaliyet gösteren gizli bir oluşumdu.

Garilbaldi İtalyan devletlerinden biri olan Piedmont’taki bir isyana adı karıştığı için 1834 yılında ölüme mahkum edildi. Güney Amerika’ya kaçtı ve Uruguay İç Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Daha sonra kullanacağı kırmızı üniformaları burada benimsedi. 1848 yılında kısa bir süre için İtalya’ya döndü. Ancak çok geçmeden Kuzey Afrika, İngiltere ve Staten Adası’na sürgüne gönderildi. İki yılını bu şekilde geçirdi. Piedmont-Sardinya Kralı Victor Emmanuel ve Fransız İmparatoru 3. Napolyon ile aynı safta yer alan Garilbaldi, birlikte Kuzey İtalya’nın büyük bölümünden Avusturya birliklerini çıkarttılar. 1861 yılında ise İtalya Krallığı’nı kurdular. Ne var ki bu, demokrasi taraftarları Garilbaldi’ye oldukça dokunan bir tavizdi. Üstelik Napolyon’un desteği karşılığında memleketi Nice, Fransa’nın elinde kalmıştı. Savaştan sonra Garilbaldi Avrupa’yı dolaşmaya başladı. Diğer milliyetçi hareketler tarafından ilham kaynağı olarak görüldü. Uzun süre İtalya Parlamentosu’nda hizmet etti. Emekli olduktan sonra Sardinya yakınlarındaki bir adada yaşamaya başladı. Yetmiş dört yaşında öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun