Gerard Manley Hopkins

  • Meslek : İngiliz şair
  • Önem : Doğa ile dinin aynı anlamı taşıdığını ifade eden şiirler yazması
  • Doğum : 11 Haziran 1884 – Standford
  • Ölüm : 8 Haziran 1899 – Dublin
  • Başlıca Eserleri : Poems, Şiirler

Doğa ile dinin aynı anlamı taşıdığını düşünen ve bu düşüncelerini şiirlerine yansıtan İngiliz şair Gerard Manley Hopkins, İngiltere’nin Essex bölgesindeki Standford bölgesinde dünyaya geldi. Oxford Üniversitesi’nde öğrenciyken Kardinal Newman’ın etkisiyle Katolik Kilisesi’ne katıldı. 1868 yılında Cizvit tarikatına giren Hopkins, bu tarikata bağlı kaldığı yedi yıl boyunca şiir yazmaktan uzak durdu. Önce Liverpool’un yoksul bir kesiminde din adamı olarak çalıştı. Daha sonra ise klasik diller alanında doçent unvanını elde etti. 1884 yılında Dublin Üniversitesi’nde profesörlüğe yükselen Hopkins, son yıllarını ruhsal bunalımlar içinde geçirdi.

Gerard Manley Hopkins'in şiirleri hem görüntülerinde hem de ölçümlerinde devrimciydi. Görüntüleri basit veya görkemli metafizik ve karmaşık olabilir; ancak her iki durumda da, her şeyin kendi benzersizliğini nasıl ifade ettiğini ve ilahiyatın kendilerini nasıl yansıttığını göstermeyi amaçlamaktadır. Hopkins’in çalışmasındaki önemli bir unsur, kısmen Orta Çağ ilahiyatçısı Duns Scotus’un fikirlerinden türetilen ve bir şeyin kendine has özü olan eşsiz ve temel biçimi anlamına gelen “fikir” kavramıdır. Gerard Manley Hopkins’in düşüncesinde, doğa ile din birbirlerinin yerini alan ve aynı olguyu, süreci ve anlamı belirten sözcükler olmuştur. Şiiri, Tanrı’ya yaklaşma ve bir övgüler düzme yolu olarak gören Hopkins, bu tutumuyla yeni sözcükler ve kavramlar bulmak istedi. Bu hususta yeni bir ölçü ve ritim kullandı. Şiirleri, ölümünden sonra arkadaşı Robert Bridges tarafından yayımlandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Chris Snodgrass, Gerard Manley Hopkins,  Hopkins Introduction, Erişim Tarihi: 04.01.2019

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun