Geoffrey Chaucer

Geoffrey Chaucer
  • Önem : İngiliz dili ve edebiyatının dönüm noktasını oluşturan yazar ve şair
  • Doğum : 1343
  • Ölüm : 1400

İngiliz kralları için diplomatlık yapan ve saray görevlisi olarak çalışan ünlü İngiliz şair ve yazar Geoffrey Chaucer, İngilizce yazılan ilk edebi metnin sahibidir. Kurgusal hikâyelerden oluşan Canterbury Masalları’nın yazarı olarak tanınan Chaucer İngilizcenin gelişiminde ortaya koyduğu eserlerle dönüm noktası oldu. Varlıklı bir tüccar ailenin çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Chaucer, Yüzyıl Savaşları sırasında 3. Edward’a bağlı olarak orduda hizmet etti. 1360 yılında Fransızların eline esir düştü ve sonraki yıl savaşın dinginleştiği bir dönemde fidye karşılığı ailesine teslim edildi. İngiltere’ye geri dönmesinin ardından kraliçenin nedimelerinden biri olan Philippa Roet ile evlenmesi sonucu kralla daha da yakınlaştı. Bu yakınlaşma ona saray elçiliği görevini getirdi ve bu görevde oldukça başarılı oldu.

Chaucer, Canterbury Masalları’nı 1380’lerde yazmaya başladı. Bu dönemde 3. Edward’ı halefi olan 2. Richard için çalışmaktaydı. Masallarda Cantebury’deki katedrali ziyarete gelen hacıların yolculuğu betimlenmektedir. Burası İngiltere’nin en büyük dini merkezlerinden birisiydi. Chaucer çalışmasında bir şövalyeyi, bir öğrenciyi, bir avukatı, bir hancıyı ve daha pek çok başka sıradan insanı anlatmaktadır. Chaucer’in kaleme aldığı bu önemli eser İngiliz dili ve edebiyatının gelişmesi adına dönüm noktası oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun