General Harrington Kupası

General Harrington Kupası
  • Tanım : İngiliz General Harrington tarafından düzenlenen futbol organizasyonu
  • Tarih : 29 Haziran 1923
  • Müsabakanın Gerçekleştiği Yer : Taksim Stadyumu
  • Kazanan : Fenerbahçe

İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington’un İstanbul’da kendi adına düzenliği futbol içerikli organizasyondur. Günümüz Gezi Parkı’nın bulunduğu alanda yer alan Taksim Stadyumu’nda 29 Haziran 1923 tarihinde büyük bir taraftar topluluğu önünde gerçekleşen maç, Fenerbahçe ile İngiliz başkumandanının farklı yerlerden getirdiği profesyonel futbolcu karması arasında gerçekleşti. General Harrington’ın şahsi ihtirasına dönüşen organizasyon, adeta Türkleri futbolda da kuşatma çabasıydı. İşini şansa bırakmak istemeyen General bu nedenle Cebelitarık ve Mısır’daki İngiliz askeri kuvvetlerinden, tamamı profesyonel futbolcu olan dört önemli oyuncu getirtti ve adeta bir “İngiltere Milli Takımı” oluşturdu. Hedef büyüktü. Bir metreye yakın, gümüş işlemeli kupa Başkomutan “General Harrington” adını taşıyordu.

İstanbul’da milli bir mücadele haline gelen maç Taksim Stadyumu’nda başladı. Fenerbahçe bu tarihi maça şu kadroyla çıktı: Şekip Kulaksızoğlu- Hasan Kamil Sporel, Cafer Çağatay- Kadri, İsmet, Fahir- Sabih, Alaeddin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Bedri Gürsoy.  General Harrington’un şeref köşesinde merakla izlediği maçı Fenerbahçe Zeki Rıza Sporel’in attığı iki gol ve ezici oyunla 2-1 kazandı. Maçtan sonra işgal orduları Başkomutanı General Harrington, adını taşıyan bu büyük gümüş kupayı Fenerbahçe takımı kaptanı Hasan Kamil Sporel’e verirken Taksim Stadı’nda büyük sevinç yaşandı. Galibiyet milli bir zafer etkisi uyandırdı. Lozan Konferansı’nda bulunan Türk Heyeti’ne haberin ulaşması üzerine, İsmet İnönü tarafından Fenerbahçe kulübüne  “Heyetimiz namına hepinizi meserretle tebrik eder, gözlerinizden öperim” diye bir kutlama telgrafı gönderildi.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Cem Ertuğrul, General Harrington Kupası, Erişim Tarihi: 28.06.2015

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun