Gemici Henrique

  • Önem : Önemli denizcilik faaliyetleriyle tanınan Portekiz asilzadesi
  • Doğum : 1394
  • Ölüm : 1460
  • Ebeveynler : Kral 1. John ve Kraliçe Philippa

Gemici Henrique olarak tanınan ve bazı kaynaklarda Denizci Henry olarak da geçen Prens Henry, 15. yüzyılda yapılan ilk Atlantik yolculuklarından bazılarını organize eden bir Portekiz asilzadesiydi. Gemici Henrique, Kral 1. John ve Kraliçe Philippa’nın üçüncü oğluydu. Yirmi bir yaşındayken Kuzey Fas sahilindeki Ceuta’nın fethine katıldı. Burası Portekiz İmparatorluğu’nun ilk sömürgesi oldu. Onun gezileri, Portekiz’i önemli bir deniz gücü haline getirdi. Gemi inşaatında kaydedilen teknolojik yeniliklerden yararlanan Henrique, daha sonra Hindistan ve Amerika’ya gidecek olan denizcilerin yolunu açacak keşifler yaptı. Tüm bunlarla birlikte Henrique aynı zamanda Afrika köle ticaretinin kurucuları arasında sayılır.

Gemici Henrique, Karavela filoları ile Afrika sahilini ve Atlantik Okyanusu’nun doğusunu keşfetmeye başladı. Denizcileri Azores, Cape Verde ve Atlantik’teki Madeire adalarını buldular. Bunların hepsi Portekiz mülkü sayıldı. Henry’nin keşiflerinin bir sonucu olarak köleler ve altın Lizbon’a akmaya başladı. Bu durum çok geçmeden Portekiz’i önemli bir ekonomik güç halin getirdi. Henrique, 1460 yılında öldüğünde altmışaltı yaşındaydı. Onun harekete geçirdiği güçler dünyada büyük değişikliklere neden oldu. 1498 yılında Portekizli denizci Vasco de Gama, Ümit Burnu üzerinden Hindistan’a ulaştı. Orada bir Portekiz kolonisi kurdu. Avrupa ve Asya tarihinde yeni bir dönem başlattı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun