Gavrilo Princip

Gavrilo Princip
  • Doğum : 13 Temmuz 1894 - Bosna Hersek
  • Ölüm : Nisan 1918 - Çekya
  • Önemli Olaylar : Macaristan Kralı Arşidük Ferdinand ve eşi Sofya'yı öldürmek, Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olmak
  • Ebeveynler : Petar Princip, Nana Princip

Birinci Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen adam olarak tanınan Gavrilo Princip, postacı bir babanın yaşayan 3 çocuğundan biridir. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Princip, maddi imkânların kısıtlı olmasına rağmen ilk öğrenimini Tuzla’da tamamlamasının ardından Bosnasaray’a mektebe giderek burada devrimci fikirler edindi. Ancak ilerleyen dönemlerde ateşli bir Sırp milliyetçisi olan Princip, Sırp ordusuna katılma arzusunda bulunmuş, fiziki yetersizlikten dolayı kabul edilmemiştir. Sırp milliyetçiliğini etkilemeyen bu olayın ardından siyasi davasına devam eden Gavrilo Princip, Sırbistan’da katıldığı “Kara El” gizli örgütü ile Güney Slavlarını birleştirmek ve Slav devletlerinin birliği ile “Büyük Sırbistan” için faaliyetlerde bulundu.

Dünya tarihine geçecek suikast girişiminden 3 ay önce Belgrad’dan Bosna’ya dönerek ikamet etmeye başlayan Princip, daha önce arkadaşlarının defalarca deneyip başarısız olduğu suikast girişiminin ardından 19 yaşındayken görevi devraldı. Araba içerisinde ilerleyen Arşidük Ferdinand ve eşi Sofya’yı 2 el ateş ederek öldürdü. Suikastin hemen ardında kendini silahı ile öldürmek istesede başarılı olamadı.  Suikastin gerçekleştirilmesi noktasında Princip’i fırsatı iyi değerlendirmiş bir terörist bulanlar vardır. Yani, Arşidük’ün ziyaretini öğrenmiş ve bu suikasti değerlendirmiştir. Bir diğer kanı ise suikast için iyi eğitilmiş bir terörist olduğudur. Bu iki iddianın da savunucuları mevcuttur.  Gavrilo Princip yakalandığı tüberküloz hastalığından vefat etmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meryem Günaydın, Arşidük Fransuva Ferdinand Suikastı, Akademik Bakış Dergisi, 2014, sayı.8

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun