Galileo Galilei

  • Önem : Güneş merkezli evren modelini savunan İtalyan astronom, matematikçi ve fizikçi
  • Doğum : 1564
  • Ölüm : 1642

İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçi Galileo, Rönesans'ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan önemli bir bilim insanıdır. Dünya’nın Güneş etrafında döndüğüne dair ileri sürdüğü iddiası, dönemin baskıcı şartları nedeniyle cesaret isteyen bir eylemdi. Galileo Pisa’da dünyaya geldi. Pisa ve Padova üniversitelerinde astronomi çalıştı. 1592 yılında matematik profesörü oldu. Çapının en gelişmiş teleskoplarını kullanarak Jupiter’in dört uydusunu keşfetti. Güneş lekelerini ilk defa keşfeden kişi oldu. Kopernik’in haklı olduğuna inandı ve açık bir şekilde Güneş merkezli teoriyi savundu. Bir sapkın ve Roma Katolik Kilisesi’nin düşmanı olarak damgalanan Galileo, öne sürdüğü fikirlerden dolayı tehdit edildi ve güneş merkezli evren teorisinden vazgeçmeye zorlandı. 1633 yılında engizisyon mahkemesinde yargılanmasının ardından hayatının geri kalanını ev hapsinde geçirmek zorunda kaldı.

Onu eleştirenlere göre Gelileo’nun tehlikeli düşünceleri sadece evrenin o zamana kadar algılanma şeklini değiştirmekle kalmadı aynı zamanda Batı medeniyetinin dinsel temellerini sarstı. İncil’de anlatılan yaratılış düşüncesini sorgulamakla birlikte Hristiyanlığın altını oyduğundan endişe ediliyordu. Zamanla Galileo’nun düşünceleri bilimde ve Batı’nın doğayı algılama şeklinde bir devrim yarattı. Kendi kültürünün en köklü inançlarından bilimsel incelemeye tabi tutması nedeniyle fiziğin ve modern bilimin babası olarak kabul edildi. 1614 yılında kiliseden Kopernik’in teorilerini öğretmeyi bırakmasını emreden bir uyarı aldı. 1634 yılında yargılanmak üzere Roma’ya çağrıldı. Sonraki yıl düşüncelerini halkın içinde reddetmeye zorlandı. Ölene kadar kendi ülkesinde ev hapsinde tutuldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun