Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata semtinde bulunan tarihi kuledir

TARİHÇE

14. yüzyılda Galata’ya yerleşen Cenevizliler tarafından 1348 yılında yapılmıştır. Amacı bu bölgeyi yabancılara karşı korumaktır. Galata surlarına ek olarak yapılmış olup Galata surlarının baş kulesidir. Günümüze kadar çeşitli amaçlar için kullanılan kale, çeşitli tarihi olaylara da tanıklık etmiştir. Dünyanın en eski kulesi kabul edilen kule, İstanbul’un fethiyle Osmanlı yönetiminde kalmıştır. Bu dönemde üzerinde Osmanlı bayrağı bulunan Galata Kulesi her devirde olduğu gibi bu dönemde de önemini korumuştur. Bugünkü haliyle aynı olan kulenin yalnızca külahı değiştirilmiştir. Çünkü 1850’lerin sonunda bir yangın çıkmış ve kulenin külahı harap olmuştur. 1860’lı yılların başında ise onarım görerek dönemin modasına uygun yeniden inşa edilmiştir. Kulenin şimdiki görünüşüne kavuşması 100 yılı aşkın bir zaman sürmüştür. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Kulenin yüksekliği 77.25 metredir. Ağırlığı ise 10.000 tondur. Duvarların kalınlığı 3.74 metredir.Kulenin iç çapı 8.95 , dış çapı 16,45 metredir. Yapının 4. Katından sonra mazgallar ve 5. Katta top namlularının yerleştirildiği yuvalar vardır. Yapının 7. ve 8. katlarının her birinde 14 pencere bulunmaktadır. 

İstanbul’un muhteşem manzarasını yakalayan Galata Kulesi günümüzde turistik amaçla kullanılmaktadır. Asansör ile çıkılan kulenin üst 2 katı gece kulübü restaurant olarak kullanılmaktadır.

 

Yapı siyasi bir amaçla inşa edilmiş ve günümüzde bambaşka bir konuma gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda kulenin derinliklerinde birçok kafatası ve kemik bulunmuştur. 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun