Gabriele D'Annunzio

Gabriele D'Annunzio
  • Doğum : 12 Mart 1863 - Pescara
  • Ölüm : 1 Mart 1938 - Gardone Riviera
  • Meslek : Asker ve yazar
  • Önem : Milliyetçi düşünceyle yazdığı ve genellikle kahramanlık temaları etrafında gelişen şiirleri, hikayeleri ve romanlarında, yeni bir duyarlık yaratmava çalıştı. Faşist İtalyan yönetimince başlatılan askeri seferleri ve izlenen yayılmacı siyaseti destekledi.

Yazı ve eylemleriyle İtalyan faşizmini etkileyen İtalyan, yazar ve asker Gabriele D'Annunzio, zengin bir ailenin oğlu olarak Prato Koleji'ni bitirdikten sonra Roma Üniversitesi'ne girdi. 1908-1915 arasında Fransa'da kaldı. İtalva'nın, Fransa'nın yanında savaşa katılmasını savunan D'Annunzio 1915'te İtalya'ya döndü. I.Dünva Savaşı sırasında İtalyan hava kuvvetlerinde pilot olarak görev yaptı. Bir gözünü kaybetti­ği bu görevinde gösterdiği başarılarla adı ülke çapında duyuldu. Milliyetçi akımlar ile yakın ilgisi olan D' Annunzio, İtalyan emperyalizmini ve İtalya'nın yeni topraklar elde etmesi gerektiğini savunuyordu. I. Dünya Savaşı'ndan sonra, İtalya'ya verilmesi kabul edilen Dalmaçva sahilindeki Fiume'nin (şimdiki Rijeka) İtalya'ya verilmemesi üzerine, D'Annunzio, yanında­ki 1.000 kişilik bir lejyon birliğiyle 12 Eylül 1919'da bu kenti işgal etti ve yönetimi üstlendi. İtalyan hükümümetine danışmadan yapılan bu hareket, İtalyan hükümetiyle birlikte İngiliz, Fransız ve ABD hükümetlerince de tepkiyle karşılandı; fakat işgale ve D'Annunzio'nun başkanlığında bir hükümet ku­rulmasına taraftar olan Mussolini ve İtalyan faşist Hareketi'nde büvük taraftar buldu.

İtalyan hükümetinin gönderdiği savaş gemilerinin Fiume'yi kuşatması üzerine, işgali sürdürmeye kararlı olan D' Annunzio, Aralık 1920' de kenti boşaltmak zorunda kaldı. Girişimi başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen, İtalyan halkının büyük desteğini kazandı ve ulusal kahraman olarak görülmeye başlandı. Mussolini Fiume olavındaki rolü nedeniyle D'Annunzio'yu 1924’te Montenevoso Prensi yaptı. Mussolini, Fiume'de uygulanan yönetim ilkelerinden, lejyonerlerin gösteri yürüyüşlerinden, D' Annunzio'nun görkemli törenlerinden etkilenmişti. Mussolini 1937'de D'Annunzio'yu Kraliyet Bilimler Akademisi'nin başına getirdi. Ancak D' Annunzio bu görevine başlayamadan öldü. İtalyan dilini ustalıkla kullanan en önemli şairlerden biri, olan D’Annunzio, şiirlerinde  yeni anlatım biçimleri  denemiştir. Milliyetçi düşünceyle yazdığı ve genellikle kahramanlık temaları etrafında gelişen şiirleri, hikayeleri ve romanlarında, yeni bir duyarlık yaratmava çalıştı. Faşist İtalyan yönetimince başlatılan askeri seferleri ve izlenen yayılmacı siyaseti destekledi.
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, s.1640

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun