Füreya Koral

Füreya Koral
  • Meslek : Seramik sanatçısı
  • Doğum : 12 Haziran 1910/İstanbul
  • Ölümü : 26 Ağustos 1997/ İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Yürüyen İnsanlar, heykel çalışmalarına örnektir. Bu küçük boyutlarda ki heykelleriyle kişiliğini yitirmiş insan tipini yansıtmaya çalışmıştır. Marmara Oteli Lobisindeki Duvar Panosu (1960), Ankara Ulus Çarşısı’ndaki Duvar Panosu (1962), İstanbul Manifatur

İlk Türk profesyonel kadın seramik sanatçısı olan Füreya Koral, İstanbul’da dünyaya geldi. Öğrenim hayatının bir kısmını Fransa’da geçiren Koral, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. Sağlık problemleri nedeniyle tedavi için İsviçre’ye gitti. Bu dönemler sanata olan meylini güçlendirmesi açısından önemlidir. İsviçre’de ve Paris’te resim, heykel ve seramik çalışmalarında bulunan sanatçı Türkiye’nin ilk kadın seramik ve çağdaş seramiğin öncüsü olması nedeniyle önemli bir şahıstır. Aynı zamanda gazetelerde eleştirmenlik yaptığı ve çevirilerde bulunduğu da bilinmektedir. Yurtdışındaki atölyelerde çalışmalarını büyüten sanatçı, Maya Galerisi’nde açtığı ilk kişisel sergisinden sonra yurda geri döndü. İstanbul’da kendi seramik atölyesini açan Koral, pek çok sanatçı yetiştirdi. 1951 yılından günümüze kadar yurtiçinde ve yurtdışında toplam 32 sergi açtı, eserleri pek çok müzenin kalıcı koleksiyonuna eklendi ve ödüllere layık görüldü. 87 yaşına hayata gözlerini kapattı.

Sanatçının en büyük özelliği seramiğin ana malzemesi olan kili, özgün yorumunu sunmakta bir araç olarak kullanmasıydı. Bu tutumu 1950’lili yıllara kadar Batı dünyasında bile yaygın olmayan bir üsluptu. Füreya Koral’ın çağdaş öncülüğü bu anlamda önemlidir. Çalışmalarıyla seramik sanatını dünyaya açmış, bunun yanında geleneksel sanatımız çiniyi yine çağdaş bir yorumla yeniden Türk mimarisine kazandırmıştır. Duvar resimleri, pano ve şömine üstüne çalışmalar yapan sanatçı, 1960 yılında Ankara’da bir otele 1966 yılında İstanbul Ziraat Bankası’na ve daha pek çok otele panolar yaptı. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dönemin önemli isimleriyle yakın dostluk içerisinde olan Koral, açmış olduğu atölyesinde Ahmet Hamdi Tanpınar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino ve dayısı Cevat Şakir Kabaağaç gibi ünlü isimleri ağırladı. Çalışmalarıyla ve düşünceleriyle insanları doyuruyordu. Yazar Ayşe Kulin sanatçının hayatını ele aldığı biyografi romanında açıkça dile getirdiği ifadeler ile Koral’ı bize anlatmaktadır. Sanatçı eserlerini oluştururken folklorik öğelerden yararlanmış, eski çevre motiflerinden, nakışlardan, yazı sanatlarından esinlenmiştir. Hitit sanatının etkilerinin görüldüğü eserlerinde çağdaş yorumu onu her zaman farklı kıldı. Seramikleri her zaman Anadolu kokan resim havasındadır. Devamlılığı görülen eserlerinde hep bir pentür tadı gözlenmektedir. Tabakları evin iç dekorasyonunda bir araç olarak kullanmış, bu tabaklara kuş, balık, baykuş gibi figürler işlemiştir. 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Oral, M.Emel, Bir Seramik Duayeninin Ardından: Füreya Koral, Sanat Dergisi, Sayı 22, 2007

Tansuğ, Sezer, Çağdaş Türk Sanatı, Remzi Kitapevi, İstanbul, 2008

Türe, Fatma, Bir Usta, Bir Dünya: Füreya Koral, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 1997

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun