Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin
  • Meslek : Bestekar
  • Doğum : 1810
  • Ölüm : 1849

Polonyalı vatansever ve bestekâr Fryderky Chopin, Varşova yakınlarında bir köy olan Zelazowa Wola’da doğdu. Annesi yerel bir asilin evinde kahyalık yapıyordu. Babası 1780’lerde Polonya’ya gelen bir Fransız’dı. Chopin’in doğumundan kısa bir süre sonra ailesi Varşova’ya göç etti. Ünlü sanatçının çocukluğu burada geçti. Bir müzik dehası olan Chopin altı yaşında piyano dersleri almaya başladı. Aynı yıl içinde ilk iki bestesini yaptı. On iki yaşına geldiğinde öğretmeni ona ders vermeyi bıraktı. Öğrenecek hiçbir şeyi kalmadığını söylüyordu. 1829 yılında Varşova Üniversitesi’nde müzik teorisi eğitimi aldıktan sonra Viyana’ya gitti. Şehre vardıktan birkaç gün sonra Polonya’da Rus yönetimine karşı bir isyan çıktığını haber aldı. Polonya’ya dönüp asilere katılmayı düşünse de sonunda Viyana’da kalmaya karar verdi. Çok geçmeden isyan bastırıldı ve Chopin bir daha asla Polonya’ya dönmedi.

Yetişkin hayatının çok büyük bölümünü Paris’te geçirmesine rağmen ülkesinin bağımsızlığına verdiği destekten ötürü memleketinde ulusal bir kahraman olarak görülmektedir. Aynı zamanda 19. Yüzyılın en çok sevilen ve taklit edilen bestekârlarındandır. En iyi bestelerini Paris’te yazdı. 1837 yılında romancı George Sand ile duygusal bir ilişki yaşadı. Söylendiğine göre Sand, 1847 yılında oğlunun isteği üzerine bu ateşli ve dillere destan ilişkiye son verdi. Chopin gizemli bir hastalık nedeniyle bit yıldan uzun bir süre acı çektikten sonra otuz dokuz yaşında öldü. Naaşı isteine uygun olarak Fransa’ya gömüldü. Kalbi ise Polonya’ya gönderildi ve Varşova’daki bir kiliseye defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun