Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche
  • Meslek : Filozof
  • Doğum : 1844
  • Ölüm : 1900
  • Başlıca Eserleri : Böyle Buyurdu Zerdüşt, Deccal Hıristiyanlığa Lanet, Aklın Serüveni ve İsyanı

Modern felsefenin en etkili figürlerinden biri olan Friedrich Nietzsche, Almanya’da Leipzing yakınlarındaki kırsal bir bölgede doğdu. Adını Prusya kralı 4. Friedrich Wilhelm’den alıyordu. Ailesinden pek çok kişi Lutherci rahipti. Babası Karl bunlardan biriydi. Prestijli bir yatılı okula gitti. Bonn Üniversitesi’nde felsefe okudu ve öğrenimi sırasında Hristiyanlıktan uzaklaştı. 1867 yılında Prusya ordusuna katıldı. İdman yaparken göğsünden yaralandı ve ordudan çıkarıldı. Ancak aldığı yaralar asla tam olarak iyileşmedi. Hayatının kalan kısmında ruhsal ve bedensel sağlık sorunları yakasını hiç bırakmadı.

Üniversite hayatına geri dönen Nietzsche ders vermeye başladı. Üç yıldan sonra ilk yazılarını yayınlamaya başladı. Ahlak, sanat ve müzik gibi çeşitli konularda yazıyordu. Özellikle arkadaşları Richard Wagner hakkında eserler verdi. Aslında Nietzsche doğrudan doğruya sanat hakkında yazmıyor daha ziyade sanatın felsefi sorunlarıyla ilgileniyordu. Örneğin “Tragedyanın Doğumu” isimli çalışmasında eski bir edebiyat formu olan Yunan tragedyasının ona umut aşıladığını söylüyordu. Çünkü bu türde yazılan eserler okurda hayatın anlamını ve dolu dolu olduğunu gösteren çok çeşitli duygu deneyimlerine yol açıyordu. Nietzsche’nin felsefi düşünceleri büyük tartışma yarattı. Kullandığı en tartışmalı ve yanlış kavramlarından biri “güç istenciydi.” Ona göre insanlar güç arayışına meyilliydiler. Güç istenci, yaşama istencinden çok daha güçlüydü. Bu kavramın bir benzeri ne yazık ki elli yıldan sonra Naziler tarafından benimsendi. Nietzsche kronik baş ağrıları ve görme sorunlarından muzdaripti. 1879 yılında ders vermeyi bıraktı. Sonraki süreçte ise büyük bir sinir krizi geçirdi. Psikolojik sorunları nedeniyle Almanya’daki annesinin yanına taşındı. Elli beş yaşında zatüreden öldüğü sırada kız kardeşinin bakımına muhtaç durumdaydı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun