Franz Babinger

Franz Babinger
  • Doğum : 1891 - Weiden(Almanya)
  • Ölüm : 1967 - Draç(Arnavutluk)
  • Meslek : Akademisyen, tarihçi,

Osmanlı tarihi konusunda çalışmalarıyla ünlü Alman tarihçi Franz Babinger, parlak kariyerinin basamaklarını oluşturduğu Münih Ludwing-Maximilan Üniversitesi’de yüksek öğretimini tamamladıktan sonra, ‘18. Yüzyılda Doğu Araştırmalarına Bir Katkı’ adlı teziyle doktor unvanını kazandı. Yedek topçu subayı olarak görevlendirildiği 1. Dünya Savaşı’nda İstanbul’a geldi ve bir süre Çanakkale Savaşı'nda bulundu. Buradaki gözlemlerine dair hazırladığı yazılarını Frankfurter Zeitung Gazetesinde yayımlatan Babinger, Çanakkale’de Mustafa Kemal’le tanıştığını belirtti. Savaşın sona ermesinden sonra Almanya’da başlayan karışıklıklarda, Münih’te düzenlenen gönüllü alayında asilere karşı çarpışan Babinger, 1920’lerde kendini tamamen akademik çalışmalara verdi.

Şarkiyat çalışmalarıyla öne çıkan Franz Babinger, ‘Simavna Kadısının Oğlu Şeyh Bedreddin’ adlı teziyle 1921 yılında Berlin Friedrich-Wilhelms Üniversitesi’nde doçent oldu. Bir süre Prusya maarif nazırlığı yapmış olan o yılların ünlü şarkiyatçısı C. H. Becker'in yardımlarıyla 1924 yılında profesörlüğe yükseldi. Bu üniversitede kaldığı 1921 -1934 yılları arasında yoğun bir çalışma içine girerek birçok kitap ve makale yayımladı.  2. Dünya Savaşı'nın sonlarında Almanya'ya dönüp, Münih LudwigMaximilan Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nin Yakındoğu Tarih ve Medeniyeti ve Türkoloji Kürsüsü'nün başına geçen Babinger,  burada aynı adla bir enstitü kurdu. Fakat, zengin bir kütüphanesi olmasına rağ­men bu enstitü herhangi ilmi bir faaliyet göstermedi.  Altmışıncı doğum yıl dönümü münasebetiyle 1951 yılında adına, öğrencilerinden J. H. Kissling ve A. Schmaus'un gayretleriyle Münih'teki meslektaşları tarafından yazılmış makalelerden oluşan bir armağan kitap yayımlanan Babinger, 1958'de Münih Üniversitesi'nden emekli oldu. Arnavut hükümetinin davetlisi olarak gittiği Draç'ta vefat etti. Viyana'ya gönderilen cenazesi orada yakıldı ve külleri Almanya'da Würzburg mezarlığındaki aile mezarına konuldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Semavi Eyice, Franz Babinger, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1991, cilt.3, sf. 391

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun