Franklin D. Roosevelt

Franklin D. Roosevelt
  • Meslek : ABD Eski Başkanı
  • Doğum : 1882
  • Ölüm : 1945

ABD’de dört dönem başkanlık yapan ve Büyük Buhran döneminde ABD’yi yöneten Franklin D. Roosevelt, II. Dünya Savaşı’nda ve ülkenin yaşadığı büyük sosyal ve ekonomik değişimlerde halkına liderlik etti. Aynı zamanda ABD Eski Başkanı Theodore Roosevelt’in uzak bir akrabasıydı. New York’un zengin bölgelerinden biri olan Hyde Park’ta doğdu. Harvard’a gitti. Wall Street’te çalıştı. Roosevelt, ailesinin bir başka üyesi olan Eleanor Roosevelt ile evlendi. Ünlü kuzeni Cumhuriyetçi olmasına rağmen Franklin politikaya Demokrat Parti saflarında katıldı. 1920 yılında başkan yardımcılığı için mücadele etti. İlk seçimi kaybetse de 1928 yılında New York valisi oldu. Bu dönemde ülkenin en büyük vilayetine vali olmak başkanlık için önemli bir adım olarak görülüyordu.

Borsanın çöküşü ABD ekonomisini derin bir krize sürükleyince Roosevelt, Cumhuriyetçi rakibi Herbert Hoover’ı 1932 yılında kolaylıkla yendi. Göreve başlayınca bir dizi yeni ekonomik politikayı uygulamaya soktu. New Deal( Yeni Düzen) adı verilen program krizle mücadele etmeyi amaçlıyordu. Yol, köprü, baraj gibi kamu yatırımlarına milyarlarca dolar harcadı. İnsanların yeniden istihdam edilmesi için uğraştı. İşçiler ve yaşlılar için sosyal refah programı geliştirdi. II. Dünya Savaşı yıllarında ABD ekonomisini savaş koşullarına göre yapılandırdı. İngiltere Başbakanı Churchill ile birlikte 1941 Atlantik Bildirisi’ni imzalayarak ve 1945 yılında Yalta Konferansı’na katılarak savaş sonrası dünyanın temellerini attı. Roosevelt beyin kanamasından öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun