Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü
  • Önem : İstanbul Florya sahilinde Atatürk için denizin içinde yapılan köşk
  • Tamamlanma tarihi : 14 Ağustos 1935

Florya sahilinde, Atatürk’ün yazlarını geçirebilmesi amacıyla inşa edilen Florya Cumhurbaşkanlığı Köşkü, İstanbul’un önemli mimari yapıları arasındadır. Florya sahiline sık sık giderek dinlenen Atatürk’ün sağlığına kavuşabilmesi amacıyla, 1935’te İstanbul Belediyesi tarafından sahilde yaptırılacak köşkün projelendirilmesi için yarışmada seçilen tasarım Mimar Seyfi Arkan tarafından, dönemin Avrupa mimarlığında yaygın bir uygulama alanı bulan Bauhaus üslubunda ele alındı. Dinlenme mekânı olarak tasarlanan yapı grubu; Atatürk Deniz Köşkü, Genel Sekreterlik ve Yaverlik binaları ile bugün ortadan kalkmış olan Beyaz, Mavi ve Kırmızı köşklerden oluşur. 14 Ağustos 1935’te kullanıma açılan köşkü Atatürk, sadece dinlenme yeri olarak kullanmamış, İstanbul’da kaldığı süre içinde zaman zaman devlet işlerini de buradan yönetmiş, siyasal ve bilimsel toplantılar düzenleyerek, aralarında İngiltere Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson’un da bulunduğu kimi önemli konuklarını burada ağırlamıştır.

Deniz tabanına çakılan çelik konstrüksiyonlu ayaklar üzerine kurularak yapılmış olan ve karaya 90 metre uzunluğunda bir köprüyle bağlanan Atatürk Deniz Köşkü, deniz üzerinde adeta yüzen bir gemi izlenimi vermektedir. Sade cephe düzenlemesinin öne çıktığı tek katlı binanın kuzey giriş cephesinde yer alan kule, form olarak çağdaş mimarlık akımının ifadesi olan geometri ve estetiğe sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 tarihinde kullanılan köşk daha sonra sonra Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu olarak İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenan Evren dönemlerinde de hizmet verdi. 16 Eylül 1988’de Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen köşk, restorasyonu tamamlandıktan sonra 1993’te “Atatürk Müzesi” olarak ziyarete açıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Florya Atatürk Köşkü, TBMM Yayın ve Broşürler, Erişim Tarihi: 25.07.2018

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun