Filippo Brunelleschi

Filippo Brunelleschi
  • Önem : Orta Çağ önemli sanatçılarından, İtalyan mimar
  • Doğum : 1377
  • Ölüm : 1446

Floransa’daki pek çok anıtın tasarımlarından sorumlu olan Filippo Brunelleschi, İtalyan mimari tarihinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Başyapıtı olan Duomo, klasik Roma mimarisi ile Rönesans’ın iyimser ve hümanist anlayışını birleştirerek yeni ve iddialı bir mimari tarzının öncüsü oldu. Bir kuyumcu ve heykeltıraş olarak yetiştirilen Brunelleschi, ilk olarak şehir vaftizhanesinde bronz bir kapı yapacak mimarı belirlemek için yapılan yarışmada adını duyurdu. Her ne kadar yarışmayı Lorenzo Ghiberti kazansa da yarışmaya katılmış olması Floransalı sanatçıyı dönemin gelecek vadeden mimarları arasına soktu.

Floransa Katedrali’nin tamamlanması için düzenlenen yeni yarışma Brunelleschi’nin kaderinin asıl döndüğü nokta oldu. Bu yarışmada bu sefer Lorenzo Ghiberti’yi geçerek inşaatın kalan kısmının hasar görmeden tamamlanmasına yönelik önemli bir mimari tasarım oluşturdu. Ancak bu eserin tamamlanması o kadar uzun zaman alacaktı ki Brunelleschi’nin ömrü yapının tamamlanmasını görmeye yetmedi. Brunelleschi, bu eserinin yanı sıra Duomo’ya ek olarak bir hastane, birkaç kilise ve bir saray tasarladı. Ayrıca Floransa’nın Pisa ile olan savaşlarından birinde askeri tahkimatların hazırlanmasına yardım etti. Duomo için gereken tuğlaların taşınması için kullanılabilecek yeni tipte bir nakliye aracı geliştirmeye çalışan Brunelleschi 1446 yılında öldü ve tasarladığı katedralin altına gömüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun