Fidias(Phidias)

  • Önem : Antik Yunan'ın en ünlü heykeltıraşlarından
  • Yaşadığı Dönem : MÖ 5. yüzyıl

Antik Yunan’da dünyaca üne sahip bir heykeltıraş olan Phidias, Atina’da dünyaya geldi. MÖ 5. yüzyılın önemli bir bölümünde şehrin politik lideri olan Perikles’in taraftarıydı. Yunan olimpiyatlarının yapıldığı Olimpia dağındaki 1958 yılında yapılan kazıda bulunan kabın üzerinde “Ben Phidas’a aitim” yazılıdır. 2400 yıllık bu kap üzerinde bizzat adının yazması nedeniyle Yunan heykeltıraşa ait olduğu kesin olarak bilinen tek kalıntıdır. Phidias kendi döneminde büyük bir üne sahip olsa da, altın kaplı başyapıtları olan Zeus ve Athena heykelleri de dahil olmak üzere tüm eserleri yok edilmiştir.

Phidias antik dünyada çok ünlüydü. Öyle ki Olimpia’daki Zeus heykeli antik dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır. Arkeologlar Phidias’ın kabını yaklaşık 13 metre yüksekliğindeki bu heykeli yaparken açtığı atölyede kaybettiğini tahmin etmektedirler. Arasının oldukça iyi olduğu Yunan politik lideri Perikles sayesinde Parthenon’daki Atina heykelini yapma görevi Phi dias’a verildi. Bu heykel fildişinden yapıldı ve altın kaplamalıydı. 900 yıl sonra bina talan edilene dek Panthenon’un merkezinde yer aldı. Zeus heykeli Phidias’ın tamamladığı bilinen son eseridir. Zeus, Antik Yunan Pantheon’undaki en önemli tanrıdır. Heykeli fildişi ve altından yapılmıştır. Heykelde elinde asası ile otururken tasvir edilmiştir. Yüzyıllar boyunca ilgi odağı olan heykel, madeni paraların üzerine dahi işlenmiştir. Ziyarete gelen Yunan ve Roma yazarları onun güzelliği karşısında hayranlıklarını gizleyememişlerdir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun