Feridun Nafiz Uzluk

Feridun Nafiz Uzluk
  • Meslek : Hekim, Tıp tarihçisi
  • Doğum : 1902 - Konya
  • Ölüm : 27 Eylül 1974 - Ankara
  • Ebeveynler : Ayşe Sıdıka Hanım, Ahmed Hamdi Bey

Tıp tarihçiliği dahil olmak üzere, hekim, semazen ve tarihçi gibi vasıfları bünyesinde barındıran Feridun Nafiz Uzluk, bilim adamı olmanın yanı sıra Mevlevilik tarikatına olan gönül bağlılığıyla da bilinmektedir. Konya Ereğlisi’nde dünyaya gelen Uzluk, Mevlana’nın soyundan gelen Ayşe Sıdıka Hanım’ın ve Yemen’de şehit düşen subaylardan Ahmed Hamdi Bey’in oğludur. Hekimlik kariyerine taşıyan basamakların ilki olan ilköğrenimini tamamlayan Uzluk, Konya’da lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a giderek Haydarpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi ve buradan mezun oldu. Aynı zamanda devamlı ilişki içinde bulunduğu Mevlevilik çevrelerinde kendini yetiştirdi, Arapça ve Farsça öğrendi. Mesudiye hükümet tabipliği, Konya Memleket Hastanesi dahiliye asistanlığı, Konya ve Aksaray sıtmayla mücadele tabipliği görevlerinin ardından kendi imkânlarıyla Almanya’ya gitti. Burada dönemin önemli Alman doktorlarıyla çalışarak bakteriyoloji ve iç hastalıkları uzmanlık diploması aldı.

1946 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin açılması üzerini tıp tarihi ve deontoloji profesörlüğüne getirilen Feridun Nafiz Uzluk, ayrıca Türk Tıp Tarihi Kurumu kurucu üyeleri arasında yer aldı. Türkiye Anıtlar Derneği başkanlığını 23 yıl yürüten Uzlak, Sağlık Bakanlığı’nca takdirnâme, Libya hükümetince ‘üstün başarı’ ve İran hükümetince de 1937’de gümüş, 1956’da altın ‘maarif nişanı’ ile ödüllendirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden emekliye ayrıldıktan sonra ise bilimsel çalışmalarına devam etti. Son devrin meşhur semazenleri arasında yer alan Feridun Nafiz, Ankara’da ağabeyi Şehabettin Uzluk ile kurduğu basımevinde yayımladığı tıp, Selçuklu ve Osmanlı tarihine dair Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerindeki yayınlarla  yayıncılık alanında da önemli faaliyetlerde bulundu. Bilimsel uğraşlarla süren yaşamı Ankara’da son buldu ve Konya’da annesinin yanındaki mezara defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Hasan Özönder, Feridun Nafiz Uzluk, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2012, cilt.42, sf.257-258

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun