Ferdinand Magellan

Ferdinand Magellan
  • Doğum : 1480 ?
  • Ölüm : 27 Nisan 1521

Ferdinand Magellan, Latin Amerika’nın güney burnundaki bugün kendi adıyla anılan Magellan Boğazını ilk defa bulan ünlü Portekizli gemicidir. Dünyanın yuvarlak olduğu deniz yoluyla dolaşılarak da ispat edilmiş ve Büyük Okyanusun varlığını ortaya çıkarmıştır.

Hayatı

1480 yılında Sabrossa’da doğmuştur. Küçük yaşta saray hizmetlerinde bulunan Magellan, sonraları Portekiz donanmasında görev almıştır. Gençliği Portekizli denizciler yanında gemilerde denizciliği öğrenmekle geçmiştir. Hindistan’da, Doğu Hintler’de ve Fas’ta çarpışmalara katılmştır. Fas’taki çarpışmalar sonunda sakatlanmıştır. Daha sonra Portekiz kralı ile arası açılan Magellan gözden düşmüş ve kısa bir süre sonra Portekiz donanmasındaki görevine son verilmiştir.

 
1517 yılında İspanya’ya giden Magellan, Kral V. Şarl tarafından İspanya donanmasında görevlendirilmiştir. Denizciliğin yanısıra coğrafyaya da meraklı idi. Hep batı istikametinde yol alınması halinde doğu ülkelerine ulaşılabileceğini savunmaktaydı. Hatta bu teorisinin gerçekleştirilmesi için zamanın Portekiz kralından yardım istemiştir. O zamana kadar, Amerika kıtasının Labrador’dan Rio de Plata’ya kadar olan kısmı keşfedilmiş idi. Magellan, kıtanın kuzeyden ve güneyden bir geçit vereceğine inanmaktaydı. Ancak bu isteği kabul edilmemiştir. Aynı teklifin, İspanya Kralı V. Şarl tarafından kabul edilmesi üzerine, 20 Eylül 1519 yılında 5 küçük tekne ve 270 mürettebat ile yola çıkan Magellan, 13 Aralıkta Rio de Janerio’ya ulaşmıştır. Buradaki nehirler vasıtasıyla batıya geçmek isteyen Magellan bir geçit bulamayacağını anlayınca Latin Amerika’nın güneyine doğru yelken açmıştır. Kıyı boyunca güneye doğru inmeye başlamıştır. 1520 yılında Magellan ismi verilen geçidi keşfetmiştir. Magellan Boğazına giren filo, bu boğazdan büyük sıkıntılardan sonra çıkabilmiştir. Böylece Büyük Okyanusu kuzeybatı doğrultusunda aşmış olmuştur. Bu sırada, hava şartları, açlık ve denizle boğuşmuştur. Gemilerde isyan çıktıysa da bastırılmıştır. Sonunda binbir güçlükle boğazı aşabilen Magellan bu yeni okyanusun sularını Atlas Okyanusundan daha sakin bulduğundan ona, Pasifik adını vermiştir. Pasifik Okyanusunda 98 gün açlık ve sıkıntı ile geçen zor bir yolculuk yapılmıştır.
 
6 Mart 1521 yılında Mariona Adalarında Fuan’da karaya ayak basan kafile, 16 Mart’ta Filipin Adalarına geçmiştir. Filipinlerde geçirdiği günler esnasında yerliler ile arasında çıkan tartışma çarpışmaya dönmüş ve bu sırada Magellan 17 Nisan 1517 tarihinde öldürülmüştür. Daha sonra, Magellan’ın mürettebatından, geriye kalanlar yolculuklarına devam etmiştir. 6 Eyül 1522 yılında İspanya’ya dönen kafilede 18 kişi kalmıştır. 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun