Fehime Sultan

Fehime Sultan
  • Doğum : 3 Temmuz 1875 - İstanbul
  • Ölüm : 15 Eylül 1929 - Nice
  • Babası : IV. Murad
  • Annesi : Meyliservet Hanımefendi

V. Murad henüz veliahtken Meyliservet Hanımefendi ile olan evliliğinden doğan Fehime Sultan, babasının 3 ay süren saltanatında henüz bir yaşındaydı. Erken yaşlarda Dolmabahçe Sarayı'ndan gönderilen Fehime Sultan, Çırağan Sarayı’ndaki yıllarında ablası Hatice ve kardeşi Fatıma Sultanla babasının gözetiminde yetişti. Ablası Hatice Sultan kadar zeki, cevval ve şen olmasa da dikkatli, ağır başlı ve saftı. Kendini geliştirmeye eğilimli olmayan Fehime Sultan’ın eğitimiyle bizzat babası V. Murad ilgi göstererek nota, piyano çalma ve Fransızca öğretti.

Evlilik çağına gelen ve bunun üzerine amcası II. Abdulhamid’e yuva kurma isteğini belirten Fehime Sultan'a mülkiyeyi bitirmiş orta halli bir ailenin oğlu olan Galip Bey münasip görüldü. Bu evliliğin gerçekleşmesiyle Galip Bey, vezir yapıldı ve Şuray-ı Devlet âzalığına atandı. Ortaköy saraylarının bir dairesine yerleşen Fehime Sultan- Galip Bey çiftinin bu evlilikten çocukları olmadı. Fehime Sultan da ablası Hatice Sultan gibi gezinti yerlerinde dolaşırken, subaylıktan ayrılmış, evli ve iki çocuk babası Mahmud Bey’e gönlünü kaptırdı. Bunun üzerine Galip Bey’den ayrılan Fehime Sultan, Mahmud Bey’in de eşinden ayrılması üzerine yeni bir evlilik gerçekleştirdi. Hanedan'ın Türkiye’den atılmasının ardından İstanbul’daki bütün varlıklarını satan Fehime Sultan ve Mahmud Bey, Fransa’nın Nice şehrine gittiler. Mahmud Bey’in bütün varlığı yanına alıp ortalardan kaybolması üzerine Fehime Sultan beş parasız ortada kaldı, ancak vefakâr ve güzel Habeşi cariyesi Fehime Sultan'a sahip çıktı. Dilenen cariyenin getirdikleriyle geçinmeye çalışan Fehime Sultan, yoksulluk ve sefalete daha fazla dayanamayarak verem hastalığından dolayı vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, Oğlak Yayınları, 2011 sf.484-485, 

M. Çağatay Uluçay, Padişahın Kadınları ve Kızları, Ötüken Yayınları, 2011, sf.242-243

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun