Fazıl Ahmet Aykaç

Fazıl Ahmet Aykaç
  • Meslek : Yazar
  • Doğum : 1884 – İstanbul
  • Ölüm : 5 Aralık 1967 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Divançe-i Fazıl, Harman Sonu Makale-Söyleşi: Kırpıntı, Şeytan Diyor Ki, Fazıl Ahmet(Seçme Yazılar ve Şiirler)

Döneminin tanınmış kişilerini yeren şiirleriyle tanınan yazar ve şair Fazıl Ahmet Aykaç, İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının görevi nedeniyle farklı okullarda eğitim gören Aykaç, özel olarak Arapça ve Farsça dersleri aldı. Babasının İstanbul’a atanmasından sonra Fransız Lisesi’ne girerek, burayı birincilikle bitirdi. Bir yandan Sanayi- Nefise Mektebi’nin derslerine girerken bir yandan da Paris Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin mektupla öğrenim programını izledi. Dışarıdan verdiği sınavla buradan mezun olduktan sonra Galatasaray Lisesi’nde, Erkek Öğretmen Okulu’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde edebiyat, felsefe ve Fransızca dersleri verdi. 1927 yılında Elazığ milletvekili olarak girdiği parlamentoda 1938 yılına kadar görev yaptı. Dünya Parlamentolar Birliği Türk Grubu Genel Sekreterliği’ndeki görevi nedeniyle uzun yıllar Avrupa’da kaldı. Siyasal eylemini 1950 yılına kadar sürdüren Aykaç, İstanbul’da vefat etti.

Fazıl Ahmet Aykaç, edebiyata 1908 yılında Fecr-i Ati topluluğu ile girdi. Genç yaşında adını duyurmaya başlayan şair, özellikle Tanin gazetesindeki yergi şiirleriyle dikkat çekti. Divan şairlerinin üslup ve tekniğiyle yazdığı bu şiirler, dönemin tanınmış kişilerini konu alıyordu. Daha sonraları bir düşünce adamı kişiliği ile değişik gazete ve dergilerde eğitim, felsefe ve psikoloji gibi konularda makale ve söyleşiler yazdı. Zengin kültürü, temiz dili, incelikli kişiliği ile okurlar arasında şöhret kazandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ali Şükrü Çoruk, Yeni Türk Edebiyatında Tehzil, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Edebiyat Bilimi Sorunları ve Çözümleri(Bildiri), cilt.1, 2008

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun