Fatin Rüştü Zorlu

Fatin Rüştü Zorlu
  • Doğum : 20 Nisan 1910-İstanbul
  • Ölüm : 16 Eylül 1961-Yassıada
  • Partisi : Demokrat Parti (1954-1960)
  • Meslek : Bürokrat, siyasetçi
  • Görevi : Dışişleri Bakanlığı
  • Önce gelen : Mehmet Fuad Köprülü
  • Sonra gelen : Selim Rauf Sarper

Fatin Rüştü Zorlu, Türk siyasetçi ve devlet adamıdır. Siyasi hayata atıldığı 1954 ve sonra 1957'de Demokrat Parti'den Çanakkale Milletvekili seçildi. Menderes hükümetlerinde 1954-55 arasında Başbakan Yardımcılığı, 1957 yılında Devlet Bakanlığı ve bu yıldan 1960 ihtilaline kadar ise Dışişleri Bakanlığı yaptı. Dışişleri Bakanlığı sırasında milli çıkarların savunulmasında özellikle Kıbrıs Meselesi'nde başarılı oldu. 1960 ihtilalinde ise diğer hükümet üyeleri ve Demokrat Parti yöneticileri ile birlikte tutuklandı. Yassıada'da kurulan mahkemede idama mahkum edildi.

HAYATI 

1910 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Paris Üniversitesi'ne bağlı Siyasal Bilimler Fakültesi'ni ve Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Eğitimini tamamladıktan sonra Dışişleri Bakanlığı'na girdi. Bu bakanlığın çeşitli kademelerinde yaptığı başarılı hizmetlerden sonra 1951 yılında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri oldu. 1952 yılında Büyükelçiliğe yükseltilerek Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatında (NATO) Türkiye Daimi Temsilciliği'ne tayin edildi. Siyasi hayata atıldığı 1954 ve sonra 1957 yılında Demokrat Parti'den Çanakkale Milletvekili seçildi. Menderes hükümetlerinde 1954-55 arasında Başbakan Yardımcılığı, 1957 yılında Devlet Bakanlığı ve bu yıldan 1960 ihtilaline kadar ise Dışişleri Bakanlığı yaptı. Dışişleri Bakanlığı sırasında milli çıkarların savunulmasında özellikle Kıbrıs Meselesi'nde başarılı oldu

27 Mayıs 1960 ihtilalinde diğer hükümet üyeleri ve Demokrat Parti yöneticileri ile birlikte tutuklandı. Yassıada'da kurulan mahkemede idama mahkum edildi. Milli Birlik Komitesi'nin de onayıyla 1961 yılında asılarak idam edildi. 1990 yılında çıkarılan bir kanunla itibarı iade edildikten sonra İmralı'daki naaşı 17 Eylül 1990 yılında devlet töreniyle Topkapı'da yapılan anıt mezara nakledildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun