Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
  • Temel Atma Tarihi : 29 Mayıs 1985
  • Çalışmanın Başlaması : 04 Aralık 1985
  • Yapımın Bitirilmesi : 29 Mayıs 1988
  • İşletmeye Açılış Töreni : 03 Temmuz 1988
  • İki Ayağı Arasındaki Uzaklığı : 1090 metre
  • Yükseklik : 64 metre
  • Kulelerinin Zemin Seviyesinden Yüksekliği : 110 metre

Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı'nda birbirine bağlayan ikinci köprüdür. Köprü Anadolu yakasındaki Kavacık ile, Avrupa yakasındaki Hisarüstü mevkilerini birleştirmektedir. Anadolu yakasında Kanlıca-Çamlıca, Gebze-Sakarya güzergâhı ile Avrupa yakasında Hisarüstü Kâğıthane, Alibeyköy, Küçükköy ve Mahmutbey’den geçip E-5 karayoluna bağlanan güzergâh üzerinde bulunmaktadır. Bu köprü, ilk yapılan Boğaziçi Köprüsünün 5 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.

Köprü Öncesi

İstanbul Boğaz’nın Anadolu yakası ile Avrupa yakasını birbirine bağlamak için ilk teşebbüs M.Ö. 513 yılında Pers Hükümdarı Dara tarafından yapıldı. Dara 80 bin askerini Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirmek için, Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı’nın bulunduğu yer arasına, gemileri yan yana dizdirerek bir köprü gibi kullandı. Daha sonra, ilk ciddî teşebbüs II. Abdülhamid tarafından yapıldı. II. Abdülhamid’in hazırlattığı projeye göre, köprü ahşap olacak ve kuleleri bulunacak, üzerinden demiryolu geçecekti. Fakat, siyasi hadiseler ve Abdülhamid’in tahttan indirilmesi bu projenin gerçekleşmesini önledi. Uzun süre, Boğaz’ın iki yakası arasındaki ulaşım, vasıtaların feribotla geçirilmesiyle yapıldı. Ancak, son zamanlarda vasıta sayısının süratle artması, feribotların kapasitesinin çok üstüne çıktı. Trafik yükünün artması, köprü yapılmasının tek çözüm olduğunu ortaya koydu.

fsm
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün inşa sürecinden bir fotoğraf

Köprünün İnşası

29 Mayıs 1985 tarihinde temeli atılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü iki buçuk yıl gibi kısa bir sürede bitirilerek 3 Temmuz 1988 yılında kısmen trafiğe açıldı. Fatih Sultan Mehmet Köprü’sünün trafiğe açılmasıyla şehir içi trafiği ve Boğaziçi Köprü’sünün yükü de kısmen hafifletilmiş oldu. Kınalı, Sakarya Karayolu kapsamında bulunan Fatih Sultan Mehmet Köprü’sünün yapımı için dönem itibariyle 122 milyon dolar harcandı. Köprünün yapımı, İmpregilo (İtalya), Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya(Türkiye), İshikaçajima Haima, Mitsubishi ve Nippon Kokan (Japonya) firmalarının meydana getirdiği konsorsiyum tarafından gerçekleştirildi. 

fsm2
Dönemin Başbakanı Turgut Özal, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden kendi sürdüğü araçla geçerken

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul:Türkiye Gazetesi

Karayolları Genel Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Erişim Tarihi:06.07.2018

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun