Fahri Korutürk

Fahri Korutürk
  • Doğum : 13 Ağustos 1903-İstanbul
  • Ölüm : 12 Ekim 1987-Ankara
  • Meslek : Politikacı, Asker

Fahri Korutürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanıdır. Korutürk soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat verilmiştir. Deniz Eğitim Komutanlığı, Deniz Harp Akademisi Komutanlığı, Denizaltı Filo Komutanlığı, Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, GenelKurmay Haber Alma Başkanlığı, Donanma Komutanlığı, Marmara ve Boğazlar Deniz Kolordu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

HAYATI 

1903 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1916 yılında Bahriye Mektebine giren Korutürk, 1923 yılında teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetlerine katılmıştır. 1933 yılında Deniz Harp Akademisini bitirmiştir. Roma, Stockholm ve Berlin'de deniz ateşeliği yapmıştır. 1936 yılında Montreux Boğazlar Konferansında askeri uzman olarak görevlendirilmiştir. 1959 yılında Oramiral olmuştur. 1960 yılındaki ihtilalden sonra emekliye ayrılmış olan Korutürk, Moskova Büyükelçiliğine tayin edilmiştir. 4 yıl sonra Madrid Büyükelçiliğine getirilmiştir. 1965 yılında bu görevinden istifa ederek 1968 yılında Cumhurbaşkanlığı Kontenjanından Cumhuriyet Senatosu üyesi olmuştur. 1973 tarihinde TBMM kendisini Cumhurbaşkanı seçmiştir. 1980 yılına kadar görevine devam eden Korutürk, 1987 yılında hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun