Eva Peron

Eva Peron
  • Meslek : Aktris, radyo programcısı, Arjantin başkanının eşi
  • Doğum : 1919
  • Ölüm : 1952

1946 ve 1952 yılları arasında Arjantin’in “first lady”si(Arjantin Başkanı Juan Domingo’nun eşi) olan ve aynı zamanda bir dönem güzel ve karizmatik bir film yıldızı olan Eva Peron, ülkesinin yoksul ve emekçi sınıfları tarafından sevilen bir kişiydi. On beş yaşındayken Buenos Aires’e giden Peron, bir film yıldızı olmak istiyordu. Modellik yaptı ve filmlerde rol aldı. Bazı popüler radyo tiyatrolarında seslendirme yaptı. 1944 yılında Arjantinli bir asker ve politikacı olan Juan Peron ile tanışan Eva Peron, ertesi yıl evlendi.

Juan Peron 1944 yılında başkan adayı olunca eşi radyo programlarında onun için kampanyalar düzenledi. Ülkenin her yerinde toplantılar organize eden Eva Peron, sesiyle özellikle yoksul dinleyiciler üzerinde duygusal bir etki yapabilmesi onu kocasının kampanyasının önemli bir parçası haline getirdi. Onları eleştirenlerse Peronları tehlikeli ve popülist demagoglar olarak değerlendiriyordu. Juan Peron seçimi kolayca kazandı. Henüz otuz yaşında bile olmayan Eva, dünyanın en meşhur kadınlarından biri haline geldi. Sonraki altı yıl boyunca uluslararası turlarda ve ülke içinde eşini ve Peronist Parti’yi temsil etti. Kocası 1952 yılında yeniden seçilmek üzere aday olduğunda o da başkan yardımcısı olmak istedi. Ancak ordu tarafından engellendi. Kadınların oy hakkı için mücadele verdi. 1952 yılında kadınların oy kullanabileceği ilk seçimler yapıldı. Seçimin üzerinden iki aydan az bir zaman geçmişti ki Eva rahim ağzı kanserinden dolayı öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun