Erwin Schrödinger

Erwin Schrödinger
  • Meslek : Fizikçi
  • Doğum : 1887
  • Ölüm : 1961

Özellikle kuantum mekaniğine olan katkılarıyla bilinen ve çalışmaları neticesinde ortaya koyduğu Schrödinger Denklemi ile Nobel Ödülü’nü kazanmasıyla tanınan Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger, Viyana’da dünyaya geldi. 1910 yılında fizik doktorasını alan Schrödinger 1927 yılında Berlin’de prestijli bir profesörlük kazandı. Nobel ödülünü aldığı yıl içerisinde Nazi karşıtlığı nedeniyle ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Savaş yıllarında genellikle İrlanda’da bulundu. 1956 yılında Avusturya’ya dönen Schrödinger ölene dek orada yaşadı.

Schrödinger, kuramsal fizik dışında en çok “Schrödinger kedisi” metafor ile tanınmaktadır. Schrödinger, kuantum fiziğinin temel bir problemini bir düşünce egzersizi kullanarak anlatmak istedi. İlginç bir biçimde bu karmaşık problemi talihsiz bir kedinin yaşamı ve ölümü üzerinden açıklamaya çalıştı. Albert Einstein’in yakın dostu olan Schrödinger, Einstein ile birlikte 1935 yılında gerçekleştirdikleri “Schrödinger kedisi” isimli düşünce deneyi atomaltı parçacıklarla ilgili bir soruna odaklanmaktadır. Birçok fizikçi atomaltı bir parçacığın konumunun ya da yönünün belirlenebileceğini düşünüyordu. Ancak hem konumunu hem de yönünü aynı anda belirtmek mümkün değildi. Çünkü bir parçacık gözlemlendiği zamana karar başka pek çok noktada bulunmuş olacaktı.  

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun