Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi
  • Yer : Bilecik / Söğüt

Osmanlı Beyliği’nin ilk merkezi Söğüt’te Orhan Gazi tarafından inşa ettirilen Ertuğrul Gazi türbesi, inşasından sonra defalarca çeşitli onarımlardan geçti Türbenin giriş kapısının üzerinde 1886-87 yılındaki II. Abdülhamid’in yaptırdığı onarım sırasında koyulan kitabede, türbenin daha önce 1757’de Sultan Ahmed tarafından bütünüyle yenilendiği belirtilse de bu bilgide yanlışlık vardır. Çünkü, 1757 tarihi, III. Ahmed’in tahttan indirilmesinden yirmi yedi yıl sonrasına (III. Mustafa’nın cülus yılına aittir. Türbe içerisinde sadece Ertuğrul Gazi’ye ait sanduka yer almaktadır. Lahdi harçla sıvanmış Ertuğrul Gazi’nin başucunda alçıdan yapılan bir Türkmen sarığı bulunmaktadır.

Çam ağaçlarının gölgelendirdiği geniş bir bahçenin içerisinde yer alan türbenin giriş kapısı empire üslubunun özelliklerini barındırırken, Sultan Abdülmecid devrinden kalma olduğunu hissettirir niteliktedir. Kesme köfeki taşı ile inşa edilmiş olan kapı içbükey profilli yuvarlak bir kemerle taçlandırılmış, yanlardan dorik başlıklı ikişer plasterle kuşatılmıştır. Türbe binası altıgen planlı ve kubbeli bir gövde ile dikdörtgen planlı ve beşik çatılı bir giriş bölümünden oluşur. Erken devir Osmanlı mimarisinin özelliklerini gösteren duvarlar, bir sıra kesme köfeki taşı ve iki sıra tuğla ile almaşık düzende örülmüştür. İkisi türbenin cephesine bitişik olan toplam sekiz adet ahşap direğin üzerine bağdadî tekniğiyle meydana getirilmiş yuvarlak kemerler oturmakta, geniş saçaklı ve kiremit kaplı bir çatı da revakı örtmektedir. II. Abdülhamid onarımı sırasında yapılan bugünkü giriş bölümü ise derinliğine gelişen dikdörtgen planlı, beşik çatı örtülü, kapalı bir mekândır. Yine II. Abdülhamid’in onarımı sırasında türbenin yakınına gelen ziyaretçilerin kullanması amacıyla misafirhane niteliğinde imarethaneler inşa edilmiş, ancak bu yapılar günümüze ulaşamamıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

M. Baha Tanman, Ertuğrul Gazi Camii ve Türbesi, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt.11, 1995

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun