Erol Kaya

Erol Kaya
  • Doğum Tarihi : 1959
  • Doğum Yeri : Adapazarı / Ramaslı
  • Memleket : Trabzon
  • Parti : Adalet ve Kalkınma Partisi
  • Görev : 1994 - 2009 Pendik Belediye Başkanı
  • . : 2011 - Milletvekili (devam ediyor)
  • . : Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı 2016 - 2018

Erol Kaya, Türk siyasetçi ve yerel yönetimler uzmanı. Yerel yönetimler alanında yaptığı icraatlar ile belediyeciliğin öncü isimlerindendir. Pendik Belediyesi'nde 3 dönem başkanlık yapmış ve 'Yerel Kalkınma' düşüncesi ile siyasetin ve ülkenin kalkınmasının yerelden başlayacağını savunmuştur. 2011 seçimlerinde İstanbul 1.bölge milletvekili olarak meclise girerek Çevre Komisyonu başkanı ve Ak Parti yerel yönetimler başkan yardımcılığı görevleri yaptı. 2015 seçimlerinde tekrar meclise girerek Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu başkanlığı görevini yaptık. Şu an Ak Parti Yerel Yönetimler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.

Hayatı

1 Ekim 1959 yılında Adapazarı’nda doğan Kaya, aslen Trabzonludur. 1968 yılında İstanbul’a gelerek genç yaşından itibaren ticaretle ve baba mesleği olan inşaatçılıkla uğraştı. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul Pendik'te tamamlamıştır. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim alanında yüksek lisans yaptı.

1985 yılında Kartal’da ilçe başkan yardımcısı olarak siyasi çalışmalara başladı. 1987 yılında Pendik’in ilçe olması ile birlikte ilçe başkanlığı görevini yürüten Kaya, 1994 yerel seçimlerini kazanarak SHP'li Burhan Köseoğlu'ndan devraldığı Pendik Belediyesini 1999 ve 2004 seçimlerinde de kazanarak 3 dönem boyunca başkanlık yapmıştır. 15 yıl süren belediye başkanlığı döneminde ilçenin sosyo-ekonomik kalkınması için önemli projelere imza attı. Özellikle “Yerel Kalkınma” alanındaki projelerin ülkemizdeki ilk uygulayıcılarındandır.

Belediye Başkanlığı

1994 yerel seçimlerini kazanarak Pendik Belediye Başkanı olan Kaya, o dönem Refah Partisinin uyguladığı yerel yönetimler reformu içerisindeki aktörlerden olmuştur. Seçimlere girilirken İstanbul'da genç bir aday; Recep Tayyip Erdoğan parti Genel Merkezince genç ve tecrübesiz bulunarak aday gösterilmek istenmemiştir aynı durum Pendik içinde geçerliydi ve Kaya'ya inanmayan kamuoyu'na inat ilçe teşkilatının disiplini ve çalışkanlığı için üzerinde ısrar ettiği Kaya aday gösterilerek başkanlığı kazanmıştır. Seçimi kazandıktan sonra önceden belirlemiş olduğu projelerini sırasıyla yerine getirmiştir. Dönemin genel sıkıntısı çöp dağları, su sorunu ve yerel yönetici için çözülmesi güç ve uzun zaman alan gecekondulaşma problemi üzerine yoğunlaşarak Pendik'in daha yaşanılabilir hale gelmesini sağlamıştır. Pendik Belediye başkanı olarak 3 dönem yaptığı hizmetlerden dolayı kimi çevrelerden efsane yerel yönetici unvanı almıştır.

Ak Parti'nin kendi iç tüzüğünde bulunan '3 dönem aday olabilir kuralı' milletvekilleri için geçerli olmasına rağmen 1994'te Refah Partisi ile belediyeciliğe başlayan Kaya, 2009 yılında 3 dönemini doldurduğunu düşünerek o yıl yapılan yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olmadı. Daha sonra 2011 genel seçimlerine kadar 2 yıl boyunca Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. 2011 genel seçimlerinde meclise girerek iki komisyonda başkanlık ve Ak Parti Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Hulusi Şentürk, Yerel Siyaset Dergisi 'Belediyecilikte Pendik Ekolü'  36.sayı

http://erolkaya.com/ozgecmis/

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6883

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun