Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara
  • Önem : Güney Amerikalı devrimci
  • Doğum : 1928
  • Ölüm : 1967

20. yüzyılın en bilinen devrimcilerinden Güney Amerikalı Devrimci Ernesto Che Guevara, özellikle Küba ve Kongo devrimlerinde savaşan ve Bolivya’daki gerilla hareketine liderlik eden sınır üstü bir karakterdi. Arjantin’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Che, tıp okulunda öğrenci olduğu sırada politik bir uyanış yaşadı. Motorsikletle Güney Amerika turuna çıktı ve kıtanın derin yoksulluğuna tanıklık etti. Pek çok Güney Amerikalı gibi bölgedeki sorunların kaynağı olarak Amerikan hegemonyasını görüyordu. Tüm bunların birleşimiyle komünizmi benimsedi.

Özellikle Küba devriminde etkin rol oynayan Che Guevara, Kübalı devrimci Fidel Castro’nun ilk destekçilerinden biri oldu. 1956 yılında Castro’nun gerilla savaşına katıldı. Castro, Amerika destekli diktatör Fulgencio Batista’yı devirince Guevara yeni devrimci hükümette üst düzey bir konuma geldi ve uluslararası ün kazandı. 1959’da yüzlerce politik tutuklunun idam emrini vermesi onun eleştirilmesine neden oldu. Castro, Guevara’nın baskısıyla 1960’larda devrimi gelişmekte olan diğer ülkelere yayma kararı aldı. Che, önce Kongo’ya gitti. Ancak başarısız olunca Küba’ya geri döndü. İkinci denemesi Bolivya oldu. Buradaki hedefi yönetimdeki askeri cuntaydı. CIA’nın desteği sayesinde Bolivya hükmeti Che’nin gelişinden haberdarlardı. Che askerler tarafından yakalandı ve yakalandıktan sonra vuruldu. Guevara günümüzde Küba’da ve Güney Amerika’da kahraman olarak görülmeye devam etmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun