Ergin İnan

Ergin İnan
  • Doğum : 1943 / Malatya
  • Meslek : Akademisyen, ressam

1943 yılında Malatya’da doğan Ergin İnan, 1964-68 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’nde öğrenimini tamamlayarak mezun olduğu okulunda asistan olarak görev almıştır. Kendini geliştirmek adına pek çok yabancı hocaların yanında çalışan İnan, 1971-73 yılları arasında önce Salzburg’da Emilio Vedova ardından Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Mac Zimmermann ile yaptığı çalışmalarda sanat üslubunun oluşumuna katkı sağladı. 1973 yılından sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaya başlayarak bugün de hala bu görevini sürdürüyor. 1968 yılından itibaren günümüze kadar pek çok sayıda kişisel sergiler açan sanatçı, sadece yurt içinde değil yurt dışında da çalışmalar yapıyor. Berlin başta olmak üzere çok sayıda ülkede resimlerini sunan sanatçı, bugüne kadar pek çok ödüle de layık görülmüştür. 1972 yılından itibaren ise karma sergilere katılmış ve başarıları ona çeşitli müzelerin kalıcı koleksiyonlarında çalışmalarının bulunmasını sağlamıştır.

Sanat Üslubu

Sanatçı, eserlerinde evrenin gizini çözmüş hissi vererek, görsel yansımalarını bilgelikten yola çıkarak ayrıcalıklı kılıyor. Resimlerinde kendi gerçekliğinden yola çıkarak betimlemekte, sanatın ve tarihin derinliklerinde öznel gezintiler yapmaktadır. Yurtdışında aldığı eğitimlerin bugün sanatının şekillenmesinde büyük katkı sağlamış, çalışmalarının en çarpıcı oluşumunu "Siyah Kalem" sergisinin hazırlanması aşamasında ortaya çıkarmıştır. Sanatçı, yazı, resim ve felsefe arasında kurduğu ilişki üzerine yoğunlaşarak eserlerini oluşturmuş, tasarımının bir parçası haline gelen yazı resimlerinin vazgeçilmezi haline dönüşmüştür. Figüratif anlatıma sahiptir. Bu figürleri kendi özgün ve düşsel yorumuyla harmanlamakta, dışavurumcu ve fantastik bir tavır taşımaktadır. Eserleri çok katmanlı bir anlam taşımaktadır. Sanatçı, eserlerinde dini öğeleri sıklıkla kullanmaktadır. El yazmaları, Kuran sayfaları, arapça sözler, harfler ve kelimeler eserlerini farklı kılıyor. Ayrıca Mevlana’nın mistik düşünce anlayışıyla bütünleşerek, eserlerinde bu anlayışa yer verir. Tinsel değerler ile insan olmanın, insanca erdemler taşımanın anlamına ulaşmayı hedefler. Sanatçının derin düşünce yapısı ve hümanist değerlerle yüceltilmiş felsefesiyle ürettiği resimler onun resim sanatımızın ulusal sınırlarını aşan sayılı sanatçılar arasında yer almasını sağlamıştır.

Başlıca Eserleri

Berlin Melekleri 

Bensiz Gitme

F.Kafka Portreleri

Ağustos Böceği

Böcekli Portre

Fenerbahçe

Yüzsüz Yüzler

Mektup

İkili Portre

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Ergin İnan Resmi Web Sitesi
Giray, Kıymet, Ergin İnan Resimleri Üzerine Bir Analiz ‘’Evrenin Gizi’’ makale
Tansuğ, Sezer, Çağdaş Türk Sanatı, Remzi Kitapevi, İstanbul, 2008
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun