Erdem Bayazıt

Erdem Bayazıt
  • Doğum : 18 Aralık 1939-Kahramanmaraş
  • Ölüm : 5 Temmuz 2008-İstanbul
  • Meslek : Şair, yazar, milletvekili

Erdem Bayazıt, Türk şair, yazar ve siyasetçi. Asıl adı Adil Erdem Bayazıt'tır. Devletin birçok kurumunda memurluk vazifelerinde bulundu. Mavera Dergisi ve Akabe Yayınevi'nin yönetimini üstlendi. Mavera, Yedi İklim, Edebiyat gibi dönemin en önemli dergilerinde şiirleri ve yazıları yayımlandı. Türk şiirinde ölüm ve tabiat temasını ustaca işleyen şairler arasındadır. 1960 sonrası İslamcı akımın şiirdeki en mühim damarlarından biridir. Memleket sevdası ve İslam dünyasının problemleri onun şiirinin ana damarını oluşturur. Bir arkadaş grubuyla beraber Afganistan, İran, Hindistan ülkelerine gezi düzenler. Afganistan gezisi izlenimleri kitaplaşır. Anavatan Partisi'nden milletvekili seçilerek bir süre siyasetle meşgul olur. Erdem Bayazıt karakteri, günümüzde bir dönem oldukça popüler olan ''Yedi Güzel Adam'' dizisinde Uraz Kaygılaroğlu tarafından canlandırıldı. Ölümüyle beraber ismi birçok kurum ve kuruluşa verildi.

Hayatı

Devlet memuru Ökkeş Tahsin Bayazıt ve Şerife Hanım'ın çocukları olarak 18 Aralık 1939 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. 1959 Maraş Lisesi'ni bitirip ardından Dil Tarih Coğrafya Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü 1971 yılında bitirdi. MEB Basın Bürosu'nda, Milli Kütüphane'de 1967 ve 1972 yılları arasında memur olarak çalıştı. Kahramanmaraş'ta lisede bir süre öğretmenlik yapan Bayazıt, İl Kütüphanesi müdürlüğü vazifesini de yürüttü. Bunların yanı sıra Devlet Planlama Teşkilatı'nda memurluk, İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı genel sekreterliği görevinde bulundu. 1987 yılında Anavatan Partisi'nden Kahramanmaraş milletvekili olan Erdem Bayazıt, gazetelerde köşe yazarlığı da yaptı. Hastalığı sebebiyle 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Şiiri ve Çalışmaları
 
İlk şiirleri, 1958 yılında, Kahramanmaraş'ta yayımlanan ''Hamle'' dergisi ve ''Gençlik'' gazetesinin sanat ekinde okundu. Sonraki şiir ve yazılarını Büyük Doğu, Edebiyat, Mavera ve Yedi İklim dergilerinde yayımladı. Edebiyat çevrelerince meşhur olan ''Yedi Güzel Adam'' ekibiyle beraber, Ankara'da meşhur olan '' Edebiyat'' ve ''Mavera'' dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Sahibi olduğu ''Mavera'' dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü. Bir müddet sonra Akabe Yayınevi'ni kurdu ve sonrasında Ak Radyo'da şiir programları yaptı. Bazı şiirleri M.Ceylan tarafından İngilizceye çevrildi.

Aldığı Ödüller

1983: İpek Yolu'ndan Afganistan'a TYB Ödülü

1988: ''Risaleler'' ile TYB Ödülü

2004: Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni Yahya Kemal Ödülü

Eserleri
 
Sebey Ey, Ankara, Edebiyat Dergisi, 1972

Risaleler, İstanbul, Akabe, 1987

Şiirler, İstanbul, İz Yayıncılık, 1995

İpek Yolu'ndan Afganistan'a, Ankara, Akabe, 1982

 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul

Erdem Bayazıt ve Şiiri, İz Yayıncılık, Murat Turna

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun