Erdal Öz

Erdal Öz
  • Meslek : Romancı, yayıncı
  • Doğum : 26 Mart 1935-Yıldızeli, Sivas
  • Ölüm : 6 Mayıs 2006 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Deniz Gezmiş Anlatıyor, Yaralısın, Defterimde Kuş Sesleri, Cam Kırıkları, Kanayan, Sular Ne Güzelse, Ihlamurlar, Dedem Korkut Öyküleri, Babam Resim Yaptı

Türk yazar ve yayıncı Erdal Öz, Sivas’ta dünyaya geldi. İlköğrenimini Muğla’da tamamlamasının ardından ortaöğrenimine Antalya’da devam etti. Lise eğitimini Tokat ilinde tamamlayan Öz, mezun olmasının ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek tahsil görmeye başladı ve aynı alandaki yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde çalışan Öz, Amerikan Haber Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Sinematek Derneği gibi yerlerde faaliyet gösterdi. 1980 yılında kurduğu Can Yayınevi’nin çocuk kitapları dizisini yönetti ve böylece yayıncılık hayatına başladı. Can Yayınları’nda çocuk edebiyatının yanı sıra yetişkinlerinde okuması gereken önemli kitapları özellikle Latin Amerika Edebiyatı başta olmak üzere dünya edebiyatının çağdaş ve klasik eserlerini çeviriler sonucunda Türkçemize kazandırdı. Bu dönemde komünizm propagandası yapma gerekçesiyle tutuklandı ve yargı önüne çıktı. Akciğer Kanseri olan Öz, 2006 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

Edebi hayatı İstanbul Üniversitesi’nde okurken arkadaşı ile birlikte çıkardıkları A Dergisi ile başlayan Öz, ilk yazı denemeleri şiir üzerine oldu. Yazarın “Rasgele” adlı şiiri 1952 yılında Kaynak Dergisi’nde yayımlandı. Bundan sonra pek çok dergide pek çok yazıları basılan Erdal Öz’ün Seçilmiş Hikayeler Dergisi, Varlık, Yenilik, Yeditepe, Pazar Postası, Değişim, Emek ve Cumhuriyet gibi dergilerde yazılarına rastlamak mümkündür. Tutuklu olduğu süre zarfında Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan gibi devrimcilerle tanışarak onların öykülerini yazma fırsatı yakaladı.1960 yılında ‘’Sigarayı bırakmak kadar zordu.’’ diye ifade ettiği bir kararla şiir yazmayı bıraktı. Öyküler yazmaya başladı ve ilk öykü kitabı olan ‘’Yorgunlar’’ A Dergisi’nde yayımlandı. Sular Ne Güzelse adlı kitabı 1998 yılında ona Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazandırdı. Eserlerinde sosyal yaşamının insanların iç dünyasını nasıl etkilediğini lirik bir dil ile anlatan Erdal Öz, 1970 yılından sonra toplumsal gerçekçi bir tarza yöneldi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Emrah Ceylan, Erdal Öz, Hayatı, Eserleri ve Sanatı, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, 2015

Aygündüz, Filiz, Erdal Öz, Milliyet, 2006

Pamuk, Orhan,  Beni Erdal Öz Keşfetti, Milliyet, 2006 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun