Emmeline Pankhurst

Emmeline Pankhurst
  • Önem : İngiliz kadın hakları savunucusu, aktivist
  • Doğum : 15 Temmuz 1858
  • Ölüm : 1928

Emmeline Pankhurst, 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de kadınların oy hakkını savunan sosyal bir aktivistti. Büyük ölçüde onun verdiği otuz yıllık mücadelenin sonucunda İngiliz hükümeti, 1928 yılında kadınların oy hakkını tanımak zorunda kaldı. İngiltere’nin Manchester şehrinde dünyaya gelen Pankhurst’ın ailesi radikal politik eğilimlere sahipti. İlk anılarından birisi ailesinin ABD’de köleliğin kaldırılışını kutlamasıydı. Fransız Devrimi’nin coşkulu destekçisiydi ve bir dönem Fransa’da eğitim almıştı. Radikal bir avukat ve kadın hakları savunucusu olan Richard Pankhurst ile evlenmek üzere İngiltere’ye dönem Pankhurst, evli kadınların mülkiyet hakkını koruyan yasa tasarısının yazarıydı. Çiftin beş çocuğu oldu.

Eşinin ölümü Pankhurst içi büyük bir yıkım oldu. Ancak bu sayede kendini daha yoğun bir şekilde politik faaliyetlere adama fırsatı buldu. İki kızıyla birlikte Toplumsal ve Siyasi Kadın Birliği’ni kurdu. Grup benzerlerinden iki açıdan farklılaşıyordu. Birincisi herhangi bir siyasi partiye bağlı değildi. İkincisi, erkekleri üye kabul etmiyordu. Pankhurst, her ili yaklaşımın da grubun amacına bağlı kalmasını sağlamak için gerekli olduğunu düşünüyordu. Birlik, sonraki on yıl boyunca bir dizi yüksek profili sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. 1908 yılında iki kadın oy hakkı savunucusu başbakana taş açma suçundan tutuklandı. 1913’te bir başka gönüllü Emily Davison kendini Kral 5. George’un atının altında attı ve ezilerek hayatını kaybetti. Tartışmalı bir biçimde olsa da grup meseleyi gündeme getirmeyi başardı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Pankhurst, David Lloyd George ile bir anlaşma yaptı. Kampanyanın durdurulması karşılığında savaşın ardından kadın oy hakkı kabul edildi. 1918 yılında parlamento otuz yaşından büyük kadınlar için oy hakkı tanıdı. On yıl sonra ise yaş sınırı yirmibire getirildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun