Emilio Aguinaldo

Emilio Aguinaldo
  • Önem : Ülkesinin bağımsızlığı için ABD ve İspanya'ya karşı savaş açan Filipinli siyasi önder
  • Doğum : 22 Mart 1869 - Cavite, Filipinler
  • Ölüm : 6 Şunat 1964 - Manila, Filipinler

Ülkesinin bağımsızlığı için İspanya ve ABD ile savaşan Filipinli siyasi önder Emilio Aguinaldo, Filipinler’in Cavite bölgesinde dünyaya geldi. Çinli ve Tagalog karışımı bir aileden gelen Emilio, Manila’da eğitim gördükten sonra 1890 yılında Cavite bölgesi belediye başkanı oldu. Bu bölgede İspanyol sömürge yönetimine karşı savaşanların lideri konumuna geldi. 1898 yılında ABD, İspanya’ya savaş açarak Filipinler’i işgal etti. Bu olay üzerine Hong Kong ve Singapur’daki ABD elçileriyle görüşen Emilio, ABD ile işbirliği yaparak İspanyol yönetimine karşı savaşmak istedi. Filipinlere döndükten sonra İspanyollar’ın yerini ABD’nin aldığın görerek bağımsız Filistin Cumhuriyeti’ni kurdu. Filipin Cumhuriyeti’nin devlet başkanı olarak üç yıl boyunca ABD ile savaştı. 1901 yılında yenildi ve anlaşmaya zorlandı.

Emilio Aguinaldo, bu sürecin ardından 1935 yılına kadar siyasal yaşamda etkin bir rol oynayamadı. 1935’te Filipinler, ABD vesayeti altında özerk bir yapıya kavuştu. Aguinaldo, devlet başkanlığı için adaylığını koydu ama seçilemedi. 1941’de Japonya Filipinler’i işgal edince, Japonya’nın yanında yer aldı. ABD, Filipinler’i Japonya’dan geri aldıktan sonra işbirlikçilik suçuyla tutuklandı. Daha sonra gelen af ile birlikte serbest kaldı. 1950’de devlet başkanına danışmanlık görevi yapan Devlet Konseyi’ne seçildi. Yaşamının son yıllarında bağımsızlık mücadelesine katılan yaşlı savaşçılara yardım kurumunun başkanlığını yaptı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

Parzak, True Version of the Philippine Revolution by Don Emilio Aguinaldo Y Famy, President of the Philippine Republic, Erişim Tarihi: 07.12. 2018

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun