Elizabeth Bishop

Elizabeth Bishop
  • Meslek : Şair
  • Doğum : 1911
  • Ölüm : 1979

20. yüzyıl Amerikan şiiri üzerinde büyük etki sağlayan şair Elizabeth Bishop Massachusetts’te dünyaya geldi. Yalnız bir çocukluk geçiren şairin, babası öldü ve annesi bir akıl hastanesine yatırıldı. Büyükbabası, büyükannesi ve halası tarafından büyütüldü. 1930 yılında Vassar Koleji’ne gitti. Burada şair Marianne Moore ile tanıştı. Moore’un Bishop üzerinde büyük etkisi oldu. Kolejden sonra Bishop tıp okumak istiyordu. Moore bunu yapmaması için onu ikna etti. Seyahat edip şiir yazmaya başladı. 1946 yılında Houghton Mifflin tarafından finanse edilen ulus çapındaki bir şiir yarışmasını kazandı. Bu sayede ertesi yıl ilk kitabı basıldı: “Kuzey ve Güney.”

Bishop şiirlerinde sade bir dil kullandı. İronik bir mizah anlayışı vardı. Kişisel olmayan konuları ele alıyordu. Şiirlerinde son derece ayrıntılı doğa betimlemelerine yer veriyordu. Pek çok çağdaşından farklı olarak tabiatı anlatmayı kendi iç dünyasından bahsetmeye tercih ediyordu. 1951 yılında yaklaşık on sekiz yıl kalacağı Brezilya’ya gitmek için burs kazandı. Burada Brezilyalı mimar Lota de Macedo Soares’e aşık oldu. Portekizce öğrendi ve bir şiir antolojisi hazırladı. Ömrünün büyük bölümünde babasından kalan mirasla geçindi. 1970 yılında Harvard’da ders vermek için ABD’ye döndü. Son derlemesi “Coğrafya III” 1976 yılında basıldı. Üç yıl sonra Boston’da öldüğünde altmış sekiz yaşındaydı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun