Edward Said

Edward Said
  • Doğum Tarihi : 1 Kasım 1935
  • Ölüm Tarihi : 25 Eylül 2003
  • Doğum Yeri : Birleşik Krallık Filistin Mandası
  • Ölüm Yeri : New York, ABD
  • Meslek : Akademisyen

Ünlü kitabı Şarkiyatçılık ile ve oryantalizme karşı takındığı tavır ile tanınan Filistinli bilim adamı Edward Said, Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1967 yılında Arap-İsrail savaşından sonra bir Filistinli olarak Filistin meseleleriyle alakadar oldu. 1960 yılında Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans, İngiliz edebiyatı alanında da doktorasını yaptıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde araştırmacı oldu ve sonraki yıllarda profesörlüğe kadar yükseldi. Çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yapan Said, birçok başarı ödülüne de sahip oldu. Arap bir ailenin çocuğu olan Said, evde Arapça dışarıda İngilizce konuşması ve Batı okullarında aldığı eğitim nedeniyle kendisini ne tümüyle Arap ne de Batılı gibi hissedebildi. Bu arada kalmışlığı akademik hayatı boyunca kaleme aldığı eserlerinde görmek de mümkündü. Çalışmalarının ve fikri birikiminin temellerinde felsefi bir taban bulunan Said birçok düşünür ve bilim insanının yaklaşımlarından etkilenerek kendine has entelektüel bir birikimi oluşturdu. Eleştirisinin merkezine dünyevilik ve laiklik kavramlarını yerleştirdi.

Dünyaca üne sahip karşılaştırmalı edebiyat profesörü Edward Said Oryantalizm isimli eserinde Avrupa’nın Doğu ile bağlantılı kültürel, siyasal ve ekonomik çıkarlarına değinerek kökü çok eskilere dayanan bir yazı geleneğini inceledi. Avrupa ülkeleri ile ABD’de gelişen oryantalist çalışmalarla bu ülkelerin Ortadoğu’daki emperyalist çıkarları arasındaki bağlantıya dikkat çekmeye çalıştı ve bu geleneği Avrupa’nın çok daha kapsamlı iktidar ve egemenlik yapılarının harekete geçirdiği bir kültürel güç uygulaması olarak değerlendirdi. Uzun yıllar boyunca birçok eleştirilere maruz kaldı ve ciddi tepkiler aldı. 1977/91 yılları arasında Filistin Ulusal Konseyi üyeliği yapan Said, 1988 yılında Cezayir’deki Filistin Ulusal Konseyi toplantısında bağımsız bir Filistin devleti fikrinin oluşmasında katkı sağladı. Kendisinin Filistin meselesi ile ilgili bu tutumları ona karşı saldırıların artmasına neden oldu. Lösemi hastalığına yakalandıktan sonra bir süre acılı bir tedavi dönemi geçirdi ve hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Bulut, Yücel, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt: 35, 2008

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun